OCZ Throttle OCZESATATHR16G (16 GB)

Prekursor wśród przenośnych pamięci FLASH jako jedyny oferuje szybkie złącze eSATA, niestety z uwagi na to, że interfejs ten wymaga dodatkowego zasilania i tak musimy podłączyć ją do gniazda USB.

Pamięć ta z pozoru nie różni się niczym od standardowych modeli, pozbawiona jest jednak charakterystycznej wtyczki USB, którą zastąpiono złączem eSATA. OCZ Throttle dodatkowo dysponuje też małym gniazdem USB. W przypadku gdy podłączymy pamięć tylko do gniazda USB, pamięć będzie prawidłowo rozpoznana przez system. Wykorzystanie jednak szybszego interfejsu eSATA wymaga podłączenia pamięci do gniazda eSATA oraz podłączenia kabla USB, z którego pobiera prąd. Zmusza nas to niestety to noszenia razem z pamięcią kabla USB. Oczywiście zawsze możemy skorzystać z wolniejszego interfejsu USB.

Wydajność

Teoretycznie interfejs eSATA jest o wiele wydajniejszy niż USB 2.0, ( eSATA – 300 MB/s, USB 2.0 – 60 MB./s.), w rzeczywistości wiele jednak zależy od prędkości samego nośnika. OCZ Throttle przy wykorzystaniu złącza eSATA jest szybszy niż przy podłączeniu do gniazda USB jednak różnica nie jest tak duża jak wynika to z maksymalnych prędkości obu interfejsów. Po podłączeniu do interfejsu eSATA pamięć ta wyprzedziła dotychczasowego lidera wydajności OCZ Rally 2 Turbo (8 GB) oferując o ponad 20 MB/s szybszy zapis najmniejszych plików (pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne) ale tylko o 3 MB szybsza w zapisie dużych plików (filmy DivX). W teście zapisu średniej wielkości plików (MP3) szybszy o 6 MB/s okazał się jednak model Rally 2 Turbo. Biorąc pod uwagę wyniki testów, najnowsza pamięć OCZ Throttle budzi mieszane uczucia. Jest wprawdzie szybka, jednak nie aż tak jak oczekiwaliśmy. Dodatkowo ze względu na konieczność podłączania dwóch kabli (konfiguracja z eSATA) nie jest wygodna w użytkowaniu.