OCZ Vertex Plus 60GB

Zalety:

  • niska cena

Wady:

  • przeciętna wydajność

OCZ Vertex Plus 60GB ma interfejs SATA II, kontroler Indilinksa 11DX110M01-LC, oraz RAM wielkości 64MB. Pamięci flash jest osiem w kościach po osiem gigabajtów. Napęd odczytuje 185 i zapisuje 90 MB/s. Operacji wejścia-wyjścia w rekordach po 4 kB dysk wykona nieco ponad dwa tysiące zapisów i jedenaście tysięcy odczytów na sekundę. Dysk ma bardzo atrakcyjnę cenę.

Budowa

OCZ Vertex Plus 60GB jest ciekawym produktem firmy, która dotąd specjalizowała się w jak najszybszym wprowadzaniu nowości do swych napędów. Seria składa się z trzech modeli, 60, 120 i 240 GB. W tych dyskach mamy do czynienia z interfejsem SATA II, dopasowanym do niego kontrolerem Indilinksa 11DX110M01-LC, nowościami sprzed dwóch lat, oraz RAM-em wielkości 64MB, który odgrywa role pamięci podręcznej. I najważniejszej części napędu, pamięciami flash MLC z logo OCZ, który, jak wiadomo, żadnych pamięci nie robi. Pamięci jest osiem w kościach po osiem gigabajtów. Ale efekt tych wysiłków jest godny uwagi. Napęd wielkości 60 GB kosztuje mniej niż 300 złotych, a większość użytkowników nawet nie zauważy, że ma do czynienia tak naprawdę z produktem wymyślonym dwie generacje temu.

Możliwości

Osiem układów pamięci to za mało, żeby wykorzystać wszystkie możliwości 16-kanałowego kontrolera, dlatego model 60GB ma mniejsze możliwości od innych dysków z tej serii. Odczytowi 185 i zapisowi 90 MB/s oraz daleko do rekordowych wydajności. Operacji wejścia-wyjścia w rekordach po 4 kB dysk wykona nieco ponad dwa tysiące zapisów i jedenaście tysięcy odczytów na sekundę.

Koszt zainstalowanej pamięci jest bardzo niski.

Wyniki testów

Kontroler Indilinksa nie kompresuje danych dlatego transfery zwyczajnych danych i wcześniej skompresowanych plików są takie same. Wyniki testów idealnie zgodziły się ze specyfikacją producenta. Zmierzyliśmy 185 MB/s w czasie czytania i 83 MB/s podczas zapisu. Operacje IO dysk wykonywał w tempie 12200 odczytów i 2200 zapisów w ciagu sekundy.

Wnioski

Dyski z serii Vertex Plus są bardzo atrakcyjną propozycją dla osób chcących zakosztować nowej technologii. Model 60GB będzie konkurentem dla Zalmana SSD-P 128GB, Intela 320 120G3 oraz ADATA S599 55GB