OKI B430d

Zalety:

  • Niskie koszty druku
  • Dobre tempo pracy
  • Wbudowany dupleks
  • Umiarkowana cena

Wady:

  • Przeciętna jakość szarości
  • Skomplikowany sterownik

Model B430d jest przedstawicielem rodziny pięciu drukarek monochromatycznych, drukujących 28 stron na minutę, z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Jak zwykle w Oki laser zastępuje się LED-ami.

Model B430d jest przedstawicielem rodziny pięciu drukarek monochromatycznych, drukujących 28 stron na minutę, z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Jak zwykle w Oki laser zastępuje się LED-ami. W dialogu z komputerem urządzenia posługują się językami PCL 5 i 6 oraz trzecią generacją Postscriptu, ale także znanymi z pionierskiego okresu emulacjami Epsona i IBM. Wszystkie mają dupleks, a część (B430dn i B440dn) kartę sieciową. Czynnikiem, który ma zachęcać klientów do zainteresowania się droższymi modelami jest wydajność tonerów. W B410 mieści się zapas na 3500 stron, dwukrotnie większy jest w B430, a w B440 można używać kartridże na 10 tysięcy stron. Oszczędzając na każdym powiększeniu naboju kolejne kilkanaście procent z i tak niezbyt wysokich kosztów druku. B430 i B440 maja także rozdzielczość powiększoną do 1200x1200 dpi. Używanie powiększonej rozdzielczości poważnie przyhamowuje drukarkę, ale w jeszcze większym stopniu poprawia jakość. Z naszego testu B430d wynika, że drukując odcienie szarości, powinniśmy już sięgać po maksymalne ustawienia. Do trudniejszych tematów brakuje już możliwości w arsenale drukarki.

W sterowniku jest kilka ciekawych opcji Można wybrać przesyłanie danych w postaci rastrowej lub wektorowej. To drugie w wypadku szybkiego komputera okazuje się wolniejsze. Kolejne pola wyboru związane z symulacją szarości i szczegółów są bardziej skomplikowane i nawet pomoc nie udziela definitywnej rady z których i kiedy korzystać. Ten fragment obróbki danych powinien zostać zautomatyzowany.

Drukarka ma standardową budowę z szufladowym podajnikiem na cieńsze (do 120g/m2) karki i dodatkową tacką na grubsze. Sama jest niewielka i lekka, ale wokół siebie musi mieć trochę wolnej przestrzeni. W czasie oczekiwania pobiera 8W, w momencie spiekania tonera około 700. Administratorzy docenią dodawany pakiet oprogramowania do zarządzania drukarkami a właściciele firm niską cenę jak na gigantyczną, siedemdziesięciotysięczną miesięczną obciążalność.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier