OKI C5550MFP

Zalety:

  • Bezkonkurencyjna jakość czerni
  • Niskie koszty druku
  • Dobre tempo pracy

Wady:

  • Przeciętna jakość szarości
  • Skomplikowany sterownik
  • Słaby skaner

Urządzenie wielofunkcyjne C5550 drukuje i skanuje w kolorze, ale jego najsilniejsza bronią jest rewelacyjnie kontrastowa czerń. Pod tym względem przypomina dawne technologie wykorzystujące toner rozpuszczany w oleju, od którego czerń laserowa stała się synonimem jakości. Także intensywności pozostałych kolorów podstawowych nic nie brakuje.

Urządzenie wielofunkcyjne C5550 drukuje i skanuje w kolorze, ale jego najsilniejsza bronią jest rewelacyjnie kontrastowa czerń. Pod tym względem przypomina dawne technologie wykorzystujące toner rozpuszczany w oleju, od którego czerń laserowa stała się synonimem jakości. Także intensywności pozostałych kolorów podstawowych nic nie brakuje. Grafika również zasłużyła na dobre noty, gorzej wypadło odwzorowanie bardziej skomplikowanych kolorów i drobniejszych szczegółów. Zaważyła na tym stosunkowo niewielka rozdzielczość urządzenia jak i wykorzystanie diod świecących zamiast lasera, gorzej poddających się modulacji siły światła. Niemniej jednak przewaga uzyskana w ocenach prostszych form druku wystarczyła do zwycięstwa w kategorii jakości. Podobnie byłoby z tempem, gdyby nie zwlekanie z zakończeniem pracy z niektórymi plikami. Osiem razy dłużej trwało drukowanie PDF-a w porównaniu z taką sama treścią drukowaną z Worda. Czterokrotnie przedłużyło się drukowanie zdjęcia. Gdyby nie te wpadki OKI wygrałaby także drukowanie pod względem szybkości.

Jak zwykle OKI obsługuje więcej nośników niż inni. Drukuje na grubym papierze, radzi sobie także z metrowymi wstęgami. Urządzenie jest jednobiegowe, niemniej jednak sporo szybsze w czerni (32 str./min.) niż w kolorze (20). Drukarka ma własny procesor rastrujący, obsługujący typowy zestaw języków opisu strony, PCL 5c i 6 oraz Postscript 3.

Niezłą drukarkę połączono z przeciętnym skanerem. W tym duecie właśnie ten drugi spełnia kierowniczą rolę, do niego podłącza się komputer czy sieć. Oba mają swoje własne wyświetlacze i przyciski, co świadczy o małym stopniu zintegrowania całego urządzenia. Skaner ma typowo biurową charakterystykę: wytwarza dobry półprodukt do rozpoznawania tekstu i na tym kończą się jego możliwości. Posiada automatyczny podajnik dokumentów, ale bez dupleksu, podobnie jak drukarka. Urządzenie nie jest tanie, ale ten mankament łagodzą bardzo niskie koszty eksploatacji. Pięć groszy za stronę monochromatyczną to nasz rekord w tej kategorii urządzeń. Przyczynia się do tego rozdzielenie pojemnika z tonerem od bębna obrazowego.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier