OKI MB451

OKI MB451 jest kombajnem monochromatycznym, przeznaczonym do niewielkiej firmy. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Urządzenie obsługuje PostScript, PCL w wersji 5c i 6, ma także sterowniki DOS-owe. Do wytworzenia obrazu strony wykorzystuje się listwę elementów LED, która umożliwia druk z rozdzielczością 600 dpi, w tempie 29 stron na minutę i z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Papier może być podawany z szuflady (250 kartek) albo z tacki (100 stron). Zarówno w ścieżce druku, jak i skanowania zamontowano dupleksy, które umożliwiają automatyczną pracę na stosach obustronnie zadrukowanych kartek.

Budowa

OKI MB451 jest prostym i tanim kombajnem monochromatycznym, przeznaczonym do niewielkiej firmy. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Identyczne parametry ma bliźniaczy kombajn MB441, pozbawiony faksu. Urządzenie jest wyposażone w procesor rastrujący stronę przed wydrukiem. Obsługuje PostScript, PCL w wersji 5c i 6, ma także dalej gdzieniegdzie używane sterowniki DOS-owe.

Producent specjalizuje się w urządzeniach wykorzystujących do wytworzenia obrazu strony listwę elementów LED zamiast światła lasera. Nie inaczej jest w MB451. Na listwie jest 600 diod świecących na długości jednego cala i taką rozdzielczością dysponuje MP451. Wykorzystano sprawdzony w drukarkach z serii B400 mechanizm pracujący w tempie 29 stron na minutę i z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Papier może być podawany z szuflady (250 kartek) albo z tacki (100 stron) i drugim wypadku może mieć większą gramaturę, do 160 g/m2. Zarówno w ścieżce druku, jak i skanowania zamontowano dupleksy, które umożliwiają automatyczną pracę na stosach obustronnie zadrukowanych kartek.

Możliwości

OKI MB451

sterownik drukarki

OKI MB451

sterownik skanera

Sam skaner jest szybki, ale dysponuje niewielką rozdzielczością i dynamiką. Z tymi cechami kontrastuje bardzo rozbudowany sterownik. Z instalacją mogą być kłopoty, gdyż fabrycznie skaner jest nastawiony na sterowanie z pulpitu, a nie z komputera. W razie potrzeby trzeba zmienić tę opcję. Ze skanu można odczytać tekst za pomocą dołączanego programu OmniPage SE16.

Kombajn może współpracować z pecetem przez USB albo sieć przewodową. W drugim wypadku z pulpitu urządzenia można wybrać docelowy katalog na jednym z komputerów. Urządzenie ma też drugi, prostokątny port USB do podłączenia dodatkowej pamięci. Można z niej korzystać bez angażowania komputera: wydrukować grafikę czy zapisać skan.

Wyniki testów

OKI MB451

szybkość druku

OKI MB451

jakość druku

OKI MB451

szybkość skanowania

OKI MB451

jakość skanowania

MB451 okazał się najszybciej drukującym kombajnem w historii naszych testów. Zawdzięcza to nie tylko sprawnemu drukowi, ale i krótkiemu czasowi oczekiwania na pierwszą stronę, istotnemu przy drukowaniu krótkich dokumentów. Sprawnie pracuje dupleks. W niskiej rozdzielczości oferuje dobry tekst oraz mocne, niejednorodne pokrycie większych powierzchni. W trudniejszych wydrukach lepiej wypadają cienie, gorzej szczegóły. Skaner nie imponuje ani szybkością, ani jakością. Wystarcza najwyżej na potrzeby biurowe. Tekst ze skanu poprawnie rozpoznaje program OmniPage.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: