OKI MB451

OKI MB451 jest kombajnem monochromatycznym, przeznaczonym do niewielkiej firmy. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Urządzenie obsługuje PostScript, PCL w wersji 5c i 6, ma także sterowniki DOS-owe. Do wytworzenia obrazu strony wykorzystuje się listwę elementów LED, która umożliwia druk z rozdzielczością 600 dpi, w tempie 29 stron na minutę i z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Papier może być podawany z szuflady (250 kartek) albo z tacki (100 stron). Zarówno w ścieżce druku, jak i skanowania zamontowano dupleksy, które umożliwiają automatyczną pracę na stosach obustronnie zadrukowanych kartek.

Budowa

OKI MB451 jest prostym i tanim kombajnem monochromatycznym, przeznaczonym do niewielkiej firmy. Drukuje, skanuje, kopiuje i faksuje. Identyczne parametry ma bliźniaczy kombajn MB441, pozbawiony faksu. Urządzenie jest wyposażone w procesor rastrujący stronę przed wydrukiem. Obsługuje PostScript, PCL w wersji 5c i 6, ma także dalej gdzieniegdzie używane sterowniki DOS-owe.

Producent specjalizuje się w urządzeniach wykorzystujących do wytworzenia obrazu strony listwę elementów LED zamiast światła lasera. Nie inaczej jest w MB451. Na listwie jest 600 diod świecących na długości jednego cala i taką rozdzielczością dysponuje MP451. Wykorzystano sprawdzony w drukarkach z serii B400 mechanizm pracujący w tempie 29 stron na minutę i z krótkim, pięciosekundowym czasem oczekiwania na pierwszą stronę. Papier może być podawany z szuflady (250 kartek) albo z tacki (100 stron) i drugim wypadku może mieć większą gramaturę, do 160 g/m2. Zarówno w ścieżce druku, jak i skanowania zamontowano dupleksy, które umożliwiają automatyczną pracę na stosach obustronnie zadrukowanych kartek.

Możliwości

OKI MB451

sterownik drukarki

OKI MB451

sterownik skanera

Sam skaner jest szybki, ale dysponuje niewielką rozdzielczością i dynamiką. Z tymi cechami kontrastuje bardzo rozbudowany sterownik. Z instalacją mogą być kłopoty, gdyż fabrycznie skaner jest nastawiony na sterowanie z pulpitu, a nie z komputera. W razie potrzeby trzeba zmienić tę opcję. Ze skanu można odczytać tekst za pomocą dołączanego programu OmniPage SE16.

Kombajn może współpracować z pecetem przez USB albo sieć przewodową. W drugim wypadku z pulpitu urządzenia można wybrać docelowy katalog na jednym z komputerów. Urządzenie ma też drugi, prostokątny port USB do podłączenia dodatkowej pamięci. Można z niej korzystać bez angażowania komputera: wydrukować grafikę czy zapisać skan.

Wyniki testów

OKI MB451

szybkość druku

OKI MB451

jakość druku

OKI MB451

szybkość skanowania

OKI MB451

jakość skanowania

MB451 okazał się najszybciej drukującym kombajnem w historii naszych testów. Zawdzięcza to nie tylko sprawnemu drukowi, ale i krótkiemu czasowi oczekiwania na pierwszą stronę, istotnemu przy drukowaniu krótkich dokumentów. Sprawnie pracuje dupleks. W niskiej rozdzielczości oferuje dobry tekst oraz mocne, niejednorodne pokrycie większych powierzchni. W trudniejszych wydrukach lepiej wypadają cienie, gorzej szczegóły. Skaner nie imponuje ani szybkością, ani jakością. Wystarcza najwyżej na potrzeby biurowe. Tekst ze skanu poprawnie rozpoznaje program OmniPage.