OKI MB480

MB480 jest najlepiej wyposażonym przedstawicielem rodziny monochromatycznych kombajnów wielofunkcyjnych składającej się z trzech modeli. W kilku konkurencjach urządzenie okazało się najlepsze. Chodzi o ocenę skanera, OCR, wicemistrzostwo w szybkości druku i w sumie najlepszy wynik testu. W klasyfikacji końcowej urządzenie zdobyło miejsce drugie oraz, biorąc pod uwagę niskie koszty druku, nagrodę za najlepszą opłacalność.

MB480 jest najlepiej wyposażonym przedstawicielem rodziny monochromatycznych kombajnów wielofunkcyjnych składającej się z trzech modeli. W całej serii wykorzystano sprawdzony w drukarkach z serii B400 mechanizm pracujący w tempie 28 stron na minutę. Do wytworzenia obrazu strony zamiast światła lasera wykorzystuje się listwę elementów LED. Jest ich 1200 na długości jednego cala i taką rozdzielczością dysponuje urządzenie. Komunikuje się z komputerem w Postscripcie albo PCL 5e lub 6. W wypadku MB480 można załadować pojemnik z tonerem na ponad 10 tysięcy stron, dzięki czemu jedną można otrzymać już za 5,5 grosza. W tańszych modelach pojemniki muszą być mniejsze a koszty strony - wyższe.

Deklarowane dobre tempo druku znalazło potwierdzenie w testach. Dwie sekundy trzeba czekać na stronę w 600 dpi, a pięć na wydruk w rozdzielczości dwukrotnie wyższej. Do tego trzeba dodać pięć sekund jednorazowo na rozgrzanie urządzenia. Dodatkowe dwie zajmuje mechanizmowi dupleksu obrócenie kartki na drugą stronę. W porównaniu do starszych LED-ów poprawiła się jakość druku. W największym stopniu dotyczy to liczby szczegółów. To zasługa przejścia na 1200 dpi. W niskiej rozdzielczości mamy bardzo dobry tekst ale mocno niejednorodne pokrycie większych powierzchni i słabe cieniowanie.

Skaner w MB480 jest najlepszy z dotąd spotykanych w kombajnach monochromatycznych. Wykorzystuje technologię CCD, ma rozdzielczość 1200 dpi i automatyczny podajnik dokumentów. Jego najsilniejszą bronią jest tempo, a najsłabszą - zbyt mała czułość. Z tego powodu zamiast 256 intensywności każdego koloru podstawowego mamy ich tylko po kilkadziesiąt. Nawet taka jakość skanowania okazała się wystarczającą do zademonstrowania zalet programu do rozpoznawania tekstu. OmniPage przeszedł przez wszystkie pułapki poza jedną.

Sterownik TWAIN skanera w swojej zaawansowanej wersji dysponuje sporym rezerwuarem funkcji z pełną kolorymetrią włącznie. Nawet zbyt wielkim jak na potencjał skanera. W komplecie jest także szybki faks z pamięcią na 200 stron i szybkim wybieraniem stu numerów.

W kilku konkurencjach MB480 okazało się najlepsze. Chodzi o ocenę skanera, OCR, wicemistrzostwo w szybkości druku i w sumie najlepszy wynik testu. W klasyfikacji końcowej urządzenie zdobyło miejsce drugie oraz, biorąc pod uwagę niskie koszty druku, nagrodę za najlepszą opłacalność.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: