Olympus FE-5020

Olympus wprowadził na rynek kolejny model aparatu kompaktowego typu slim. Cyfrówka została wyposażona w matrycę o rozdzielczości 12 milionów pikseli oraz teleskopowy szerokokątny zoom. Użytkownik może dzięki niemu pięciokrotnie przybliżać fotografowany motyw, operując w zakresem ekwiwalentnej ogniskowej 24-120 mm. Takie możliwości optyczne są raczej rzadko spotykane w klasie płaskich i lekkich cyfrówek. Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik może skorzystać z wielu programów tematycznych.

Olympus wprowadził na rynek kolejny aparat kompaktowego typu slim. Tak jak inne cyfrówki z serii “FE” należy do prostych modeli, które zostały przewidziane dla mniej wymagającego użytkownika.

Budowa

Aparat jest bardzo mały i lekki - powierzchnia plecków ważącej zaledwie 126 gram cyfrówki jest porównywalna do karty kredytowej. Grubość korpusu jest na tyle niewielka, że pozwala na swobodne noszenie nawet w ciasnej kieszeni jeansów.

Aparatem steruje się “klasycznie” - do nawigacji po menu służy kwadratowy, czterokierunkowy “talerzyk”, wewnątrz którego umieszczono zatwierdzający przycisk OK/FUNC. Pełni on także rolę włącznika menu podręcznego. Możesz w nim ustawić rozdzielczość, stopień kompresji JPEG, czułość i jeden z profili balansu bieli (niestety producent w swoich prostych modelach konsekwentnie nie umożliwia wykonania ręcznego balansu bieli). Do kontroli kadru służy 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli.

Elektronika i optyka

Cyfrówka została wyposażona w małą fizycznie matrycę (typ 1 / 2,3 cala) o rozdzielczości 12 milionów pikseli oraz teleskopowy szerokokątny zoom. Użytkownik może dzięki niemu pięciokrotnie przybliżać fotografowany motyw, operując w zakresem ekwiwalentnej ogniskowej 24-120 mm. Takie możliwości optyczne - mamy tu na myśli głównie ekwiwalent najkrótszej ogniskowej - są raczej rzadko spotykane w klasie płaskich i lekkich cyfrówek. Aparat nadaje się zatem do wykonywania wakacyjnych zdjęć architektury, i powinien sprawdzić się podczas fotografowania w ciasnych pomieszczeniach.

Aparat zapisuje zdjęcia tylko w formacie JPEG na kartach pamięci xD. Zastosowano rzadki typ gniazda USB (niestety nie podłączysz do tej cyfrówki typowej wtyczki mini USB).

Funkcjonalność

Jak już pisaliśmy aparat jest jednym z prostszych i został w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik FE-5020 może skorzystać z wielu - kilkunastu - programów tematycznych. Cyfrówka nie rejestruje filmów w rozdzielczości HD.

Jakość zdjęć

Od tego typu cyfrówki trudno wymagać wysokiej jakości obrazu - wszak jest to aparat kieszonkowy i to jest jego podstawowa zaleta. Jak się można domyślać jakość zdjęć nie jest najmocniejszą stroną FE-5020. Dość słabo oceniliśmy szczegółowość obrazu i dynamikę. Poziom szumów jest akceptowalny.