Olympus OM-D E-M10 III

W skrócie:

Olympus OM-D E-M10 III to ciekawy aparat dla amatorów i zawodowców.

Zalety:

  • Wysokiej jakości zdjęcia
  • Solidna obudowa
  • Pięcioosiowa stabilizacja matrycy
  • Dobry stosunek możliwości do ceny

Wady:

  • Spora masa
  • Przekłamania kolorów na wyświetlaczu
Ranking: Ranking aparatów fotograficznych 2021: kompaktowe, bezlusterkowe oraz aparaty cyfrowe

Olympus OM-D E-M10 III to aparat wyglądający jak model z lat 70-tych XX wieku. Jednak pozory mylą...

Olympus OM-D E-M10 III to aparat fotograficzny przeznaczony dla szerokiego grona użytkowników. Uwagę zwraca jego bardzo solidna obudowa, która gwarantuje ochronę urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi, jednak coś za coś - wiąże się to z dużą masą aparatu (ponad 400 g). W celu poprawy komfortu trzymania, na pleckach znalazła się specjalna wypustka, pomagająca zablokować kciuk. Prezentowany aparat fotograficzny Olympus ma design retro, dzięki czemu przypominalustrzanki z lat 70-tych. Ale retro jest tu tylko wygląd, ponieważ oferuje jak najbardziej nowoczesne możliwości i rozwiązania.

Zacznijmy od matrycy - jest to Mikro 4/3 o rozdzielczości 16 Mpix, posiadająca system AF działający w oparciu o 121 punktów ostrości. Pięcioosiowa stabilizacja matrycy 4EV daje możliwość wykonywania idealnych zdjęć bez używania statywu. W Olympus OM-D E-M10 III zastosowano procesor TruePix VIII, umożliwiający nagrywanie filmów w jakości 4K przy 25 kl./s. Aparat został wyposażony w bardzo dobry wizjer elektroniczny (2,36 mln punktów) i odchylany, 3-calowy ekran o dużej rozdzielczości. Co do samych fotografii, to nie można mieć żadnych zastrzeżeń - sprawny system przetwarzania obrazu sprawia, że wypadają po prostu świetnie. Jednak uwaga - czasem na wyświetlaczu LCD kolory są przekłamane. Dlatego najlepiej przerzucić je na tablet, smartfon czy komputer (w czym pomoże wbudowany moduł Wi-fi) i dopiero wówczas obejrzeć.

Olympus OM-D E-M10 III zasila bateria litowo-jonowa BLS‑50, umożliwiająca wykonanie ok. 350 zdjęć bez konieczności ponownego ładowania. Przy nagrywaniu filmów czas żywotności baterii będzie wynosić od 80-140 minut (w zależności od jakości obrazu). Wszystkie dane można zapisać na karcie pamięci SDHC, SDXC, UHS-I lub UHS-II. W obudowie znajdziemy porty USB 2.0 High-Speed i HDMI.

Podsumowując: jest to ciekawy aparat zarówno dla amatora, jak i zawodowca. Stosunek możliwości do ceny jest jak najbardziej zadowalający, warto więc pomyśleć o zakupie Olympus OM-D E-M10 III.