Olympus SP-590 UZ

Zalety:

  • Bardzo duży zakres ogniskowej
  • Dobra szczegółowość obrazu

Wady:

  • Słaba dynamika obrazu
  • Duże szumy już przy ISO 400

Rekordzista w konkursie na największy zoom okazał się jedną z najlepszych cyfrówek kompaktowych. Dysponując zoomem z 26 "iksami" może rejestrować kadry w zakresie ogniskowych 26-626 mm. SP-590 nie został niestety wyposażony w odchylany panel LCD. Ma za to mechaniczny stabilizator obrazu.

Olympus wprowadzając model SP-590 nie po raz pierwszy zaskoczył rynek aparatem z największą rozpiętością ogniskowej. Kompakt powinien zaspokoić apetyty zarówno miłośników sinych zbliżeń, jak i amatorów fotografowania architektury. Olympus wyposażył swój nowy model w obiektyw o ogniskowej odpowiadającej zakresowi 26-626mm, czyli z zoomem 26x! Poprawiając osiągi optyki, w porównaniu do poprzednich modeli serii "Ultra Zoom", konstruktorzy pozostawili odpowiednik najkrótszej ogniskowej, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie ujęć szerokokątnych.

Budowa

SP-590, podobnie jak jego poprzednicy, jak na kompakt jest sporą i ciężką konstrukcją (waży 552g wraz z baterią). Trudno jednak by było inaczej – obiektyw o tak dużej rozpiętości ogniskowej nie może być mały i lekki. Aparat został wyposażony w małą matrycę CCD typu 1/2,3 cala o rozdzielczości milionów pikseli. Sp-590 UZ pozwala na pełną kontrolę ekspozycji – możesz zatem ustawiać zarówno czas otwarcia migawki, jak też wpływać na otwór przysłony. Nie musisz się obawiać długich czasów ekspozycji o wartości oscylujących wokół odwrotności ogniskowej, której w danej chwili używasz. Dzięki zastosowaniu mechanicznego stabilizatora obrazu, możesz wykonywać "z ręki" ujęcia nawet z przy długim czasie ekspozycji. Z tyłu zlokalizowano 2,7 –calowy monitor LCD o przeciętnej rozdzielczości 270 tysięcy pikseli. Niestety nie można go odchylać. Jak w każdym kompakcie typu superzoom, ze względów konstrukcyjnych nie jest możliwe zastosowanie wizjera optycznego. Konstruktorzy zastosowali zatem jego elektroniczny odpowiednik, przydatny głównie podczas fotografowania w warunkach silnego oświetlenia słonecznego (w słońcu obraz na dużym wyświetlaczu może być słabo widoczny).

Jakość zdjęć

Jak na aparat wyposażony w rekordowo duży zoom, SP-590UZ całkiem nieźle radzi sobie z odwzorowywaniem drobnych detali i nie powoduje silnych deformacji geometrycznych (pamiętajmy, ze zwiększanie krotności zooma najczęściej pogarsza jakość obrazu). Niestety dynamika obrazu i poziom szumów przy czułości podwyższonej do ISO400 nie budzi naszego zachwytu. To cena, jaką zapłaci użytkownik tego aparatu za przesadną rozdzielczość matrycy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier