Optoma EP727i

Przenośny projektor Optomy nie przekonał nas jakością obrazu. Co prawda jest mały, lekki i wyświetla obraz o wysokiej jasności jednak wyjątkowo słabe odwzorowanie barw i przeciętna ostrość nie kwalifikują go do grona naszych faworytów.

Przenośny projektor Optomy nie przekonał nas jakością obrazu. Co prawda jest mały, lekki i wyświetla obraz o wysokiej jasności jednak wyjątkowo słabe odwzorowanie barw i przeciętna ostrość nie kwalifikują go do grona naszych faworytów. Urządzenie wykonano w technologii DLP, a zastosowany przetwornik obrazu dysponuje rozdzielczością XGA – 1024x768 pikseli. Jasność projektora deklarowana przez producenta to 2500 ANSI lumenów, lecz nasze testy wykazały że w rzeczywistości wartość ta jest zawyżona i projektorowi bliżej do produktów, które w specyfikacji dysponują jasnością o ok 500 ANSI lumenów niższą.

Kontrast jest standardowy dla produktów tej klasy i wynosi 2000:1 (tryb on/off). Menu urządzenia jest przetłumaczone na język polski lecz co do jego intuicyjności mamy wątpliwości. Zoom optyczny jest wyłącznie symboliczny 1,1x tak więc producent tak naprawdę mógł pokusić się o obiektyw o stałej ogniskowej co być może pozytywnie odbiłoby się na jakości obrazu. W EP727i niestety optyka jest kiepska, obraz nie ma idealnej ostrości. Pomimo iż projektor podłączaliśmy do komputera cyfrowym złączem DVI to na obrazie widać było drobne drgania.

To tym dziwniejsze, że testując inne modele projektorów z tym samym sprzętem towarzyszącym nie zauważyliśmy podobnych objawów. Projektor w trybie pełnej jasności jest głośny lecz po ustawieniu lampy tryb ekonomiczny hałas będzie akceptowalny dla prezentera. Wadą projektora jest bardzo mizerne odwzorowanie barw. Pod tym względem konstrukcja ta przypomina projektory sprzed kilku lat. Przestrzeń barwowa pokrywana przez projektor jest ograniczona, barwy są przygaszone, brak nasycenia kolorów.