Optoma HD20

Na projektor ten u dystrybutora są zapisy. Nic dziwnego, bo za niewiele ponad 4000 zł otrzymujemy porządny projektor Full HD.

Projektor Full HD za ok 4000 zł? Tak teraz to możliwe. Oferta rynkowa nie jest w tym segmencie cenowym szczególnie bogata, jednak testowany model Optomy powinien zadowolić wielu kinomanów. Projektor ten oferowany w cenie dobrego telewizora 40-calowego zapewni dużo większą przekątną obrazu zabierając przy tym niewiele miejsca w pomieszczeniu.

Obudowa wykonana jest z przyzwoitych materiałów. Widać w niej pewne oszczędności lecz uwidaczniają się po włączeniu urządzenia. Wtedy przez kratki wentylacyjne mocno przebija światło generowane przez lampę projekcyjną. W projektorach wyższej klasy byłoby to nie do pomyślenia. Poza tym jest nieźle. Projektor ma biały kolor więc łatwo go ukryć w większości pomieszczeń. Za generowanie obrazu odpowiada przetwornik DLP. Jak w większości produktów wykonanych w tej technologii od zaawansowania układu optycznego zależy komfort oglądania.

Optoma zastosowała 6-segmentowe koło filtrujące RGBRGB obracające się z prędkością 4x. Dzięki temu efekt tęczy nie jest szczególnie dokuczliwy, choć osoby na niego wrażliwe muszą liczyć się z jego obecnością. Wysoka jest jasność – 1700 ANSI lumenów wystarczy do oglądania filmów nawet przy nastrojowym niezbyt intensywnym oświetleniu. Obiektyw można regulować w niewielkim zakresie, a jego zmiana położenia w pionie i poziomie nie jest dostępna. To jednak dotyczy większości modeli DLP, tak więc tani HD20 nie jest tu wyjątkiem. Podczas testów wyszło na jaw, że optyka Optomy wypada całkiem nieźle. Daleko jej do perfekcyjnej ostrości najlepszych, lecz drobne niedoskonałości ostrości w narożnikach obrazu nie są szczególnie dokuczliwe. Zauważyć je najprościej wyświetlając planszę testową z tekstem. Pod względem głośności pracy projektor nie jest wzorcem jednak generowany przez niego hałas nie jest też bardzo wysoki. Rośnie w trybie pełnej jasności lampy, lecz w większości przypadków ekonomiczny tryb pracy będzie zadowalający. Nie polecamy stosowania trybu AI. Jest to dynamiczna (elektroniczna) regulacja kontrastu, której działanie polega na zwiększaniu jasności jasnych obszarów obrazu i przyciemnianiem ciemnych. Dodatkowo funkcja ta sprzężona jest z lampą, która w zależności od prezentowanych treści dynamicznie dopasowuje intensywność świecenia. Pierwszy minus funkcji AI to przepalanie barwy białej, która jest za ostra i nienaturalna. Drugi to hałas powodowany przez układ chłodzenia pracujący dodatkowo ze zmienną prędkością obrotową wentylatorów. Na szczęście kontrast projektora jest na tyle dobry, że rezygnacja z funkcji AI nie wiąże się z istotnym spadkiem głębi czerni czy zróżnicowania szarości.

Czerń jak na projektor w tej cenie jest wyśmienita. Co prawda nie ma co liczyć na tzw. smołę na ekranie lecz głębsze szarości oddane są prawidłowo. Kolory również są ładnie nasycone, prawidłowo zbalansowane. Współczynnik kontrastu znów daje powodu do pochwał. Generalnie jak na projektor za 4000 zł można mówić o prawdziwej rewelacji. Urządzenie jest dobrze wykonane, oferuje wysoką jasność, dobrą jakość obrazu i bogaty zestaw gniazd.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: