Optoma UHL55 - test kompaktowego projektora 4K z Androidem

Urządzenie kusi dobrymi parametrami oraz obecnością smart funkcji. Sprawdzamy, jak sprowadza się w rzeczywistości.

Optoma to światowej klasy producent sprzętu audiowizualnego. Wielu konsumentów może nie kojarzyć tej nazwy, ponieważ przedsiębiorstwo skupia się jedynie na produkcji projektorów i profesjonalnych rozwiązań audiowizualnych. Z tego powodu rozpoznawalność marki jest nieco mniejsza, niż u konkurencji. Nie zmienia to faktu, że Optoma od 17 lat produkuje projektory i zna się na tym, jak mało kto.

Firma pochodzi z Taiwanu i zatrudnia niewiele ponad 500 pracowników. Wśród ciekawych urządzeń z portfolio Optomy można znaleźć 65 calowy telewizor wykonany w technologii DLP. Firma specjalizuje się także w rozwoju technologii laserowej. W 2016 roku w Las Vegas zaprezentowano pierwszy projektor 4K UHD. Dwa lata później Optoma pokazała pierwszy na świecie projektor 4K UHD, który kompatybilny jest z asystentem głosowym Alexa.

Zobacz również:

  • Nowe projektory Optoma serii Ultra Bright

Testowany przez nas model UHL55 to przenośny projektor LED 4K Ultra HD przeznaczony dla użytkowników domowych. Urządzenie wyróżnia się obecnością rozdzielczości 4K, jest w pełni kompatybilne z HDR, a na dodatek pracuje pod kontrolą zmodyfikowanej wersji Android'a. Rozwiązanie toma swoje zalety, ale również wady, o których więcej w dalszej części recenzji.

Optoma UHL55 - Cena

Standard 4K dostępny jest na rynku od ładnych kilku lat, ale w projektorach to nadal nowość, za którą trzeba sporo płacić. Najtańsze konstrukcje z obsługą 4K kosztują w okolicach 4000 zł. Ze względu na znaczną ilość funkcji dodatkowych model UHL55 jest jeszcze droższy. Cena detaliczna wynosi 6599 zł. Na szczęście od premiery urządzenia minął rok, dzięki czemu jego wartość nieco spadła. Obecnie da się kupić projektor Optoma UHL55 za nieco ponad 5000 zł.

Czy 5000 zł za projektor z 4K i HDR to dużo? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Telewizory z roku na rok stają się coraz tańsze, ale panele o przekątnej 65 cali lub większe nadal kosztują krocie. Dzięki projektorowi za ułamek ceny możemy otrzymać nawet 150 calowy obraz. Z drugiej strony projektory nieco utknęły w przeszłości w kwestii inteligentnych rozwiązań. Testowany przez nas model UHL55 nieco wyłamuje się z tego schematu, ale nadal pod względem oprogramowania i funkcjonalności to konstrukcja przestarzała o kilka lat.

Optoma UHL55 - Wygląd i jakość wykonania

Optoma UHL55 nie jest najmniejszym projektorem, jaki widzieliśmy. Z drugiej strony biorąc pod uwagę obsługę rozdzielczości 4K, obecność głośników i Androida na pokładzie nie można powiedzieć, że UHL55 jest duży. Testowany projektor jest mniejszy od większości konkurencyjnych konstrukcji. Jego wymiary to 220 mm x 220 mm x 135 mm. Całość waży 3,8 kg.

Urządzenie dostarczane jest w sporym kartonowym opakowaniu. W środku znajdziemy wszystkie elementy niezbędne do pracy. Poza projektorem otrzymaliśmy zasilacz oraz pilot. Niestety Optoma UHL55 korzysta z zewnętrznego zasilacza, który jest spory, a na dodatek potrafi wydawać dźwięki podczas pracy. Pilot komunikuje się z projektorem za pomocą łączności bezprzewodowej Bluetooth.

Optoma UHL55 ma kształt spłaszczonego na wysokość sześcianu. Całość wykonano z plastiku. Górna część przypomina nieco aluminium. Obudowa jest dwukolorowa. Dolną część utrzymano w odcieniu szarości, a góra jest całkowicie czarna.

Na górze producent umieścił swoje logo oraz cztery przyciski. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika oddano przesuwany włącznik będący jednoscześnie osłoną obiektywu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że bez pilota dołączonego do zestawu nie można korzystać z projektora. Wbudowane przyciski pozwalają jedynie wyostrzyć obraz, zmienić głośność i przełączyć projektor w tryb głośnika Bluetooth.

Optoma UHL55 - test kompaktowego projektora 4K z Androidem

Z przodu znalazło się miejsce dla obiektywu i jego przysłony, a także kolejnego loga producenta. Niżej umieszczono otwory wentylacyjne.

Optoma UHL55 - test kompaktowego projektora 4K z Androidem

Po bokach znajdziemy jedynie sporą ilość otworów wentylacyjnych odprowadzających ciepło z środka projektora.

Z tyłu umieszczono otwory wentylacyjne oraz wszystkie gniazda. Producent wyposażył projektor w gniazdo Jack 3,5 mm, S/PDIF, 2 x HDMI 2.0, USB 2.0 Typu A, USB 3.0 Typu A, port RJ-45 oraz złącze zasilania. W dolnym lewym rogu znalazło się miejsce do przymocowania linki zabezpieczającej.

Optoma UHL55 - test kompaktowego projektora 4K z Androidem

Na spodzie projektora znajdują się cztery gumowane nóżki. Są one wykręcane i jednocześnie pozwalają regulować kąt nachylenia, pod jakim ustawiony jest projektor. Po ich całkowitym wykręceniu uzyskujemy dostęp do czterech gwintów w standardzie VESA 15 cm x 20 cm, które umożliwiają zawieszenie projektora na ścianie. W tym przypadku należy pamiętać o dedykowanym zasilaczu, którego również trzeba gdzieś zamocować.