Orion TV32FX555BD

Pierwszy dostępny na naszym rynku telewizor LCD Full HD, wyposażony w odtwarzacz Blu-ray.

Orion TV32FX555BD to model telewizora LCD Full HD, który ma w obudowie zamontowany odtwarzacz Blu-ray. Takie rozwiązanie eliminuje problem połączenia obu urządzeń. Ułatwieniem jest także możliwość sterowania ich funkcjami za pomocą tylko jednego dołączanego do telewizora pilota. Odbiornik wyposażony jest w 32-calowy, matowy panel LCD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, dzięki czemu sygnał z odtwarzacza nie musi być przeskalowywany. A taki proces zwykle wpływa negatywnie na jakość wyświetlanego na ekranie obrazu.

Blu-ray

Odtwarzacz Blu-ray, do którego płytę wkłada się do szczeliny napędu, umieszczono w bocznej ściance odbiornika. Tu też znalazły się klawisze pozwalające na podstawową obsługę odtwarzacza, który uruchamia się w ok. 20 s, a czas wczytania płyty Blu-ray włożonej do dość głośno pracującego napędu trwa kolejne 20 s. Regulacja funkcji odtwarzacza za pomocą menu ekranowego jest utrudniona, bo w przeciwieństwie do menu samego telewizora, nie zostało ono przetłumaczone na język polski. Odtwarzacz pracuje sprawnie i jest zgodny ze standardem BD 2.0, co oznacza, że po podłączeniu odbiornika złączem Ethernet do Internetu można korzystać z funkcji BD Live (pobieranie dodatków do filmu odtwarzanego z płyty Blu-ray).

Obraz i dźwięk

W TV32FX555BD możliwości regulowania parametrów obrazu są ograniczone. Do dyspozycji użytkownika są trzy predefiniowane tryby: standardowy, sportowy (z bardzo wzmocnionym kontrastem i oziębionymi barwami) i filmowy (najlepiej przygotowany), ale warto go również samodzielnie poprawić, korzystając z balansu kolorów.

Kolory

W testach okazało się, że we wszystkich trybach telewizor oferuje obraz z niedoborem czerwonego koloru. Jednak jego zwiększanie nie daje zadowalających efektów, podobnie jak osłabianie zieleni i niebieskiego. Dlatego proponujemy ograniczyć się tylko do regulacji sprowadzającej się do wykorzystania w menu funkcji ocieplenia barw.

Kontrast

Z kontrastem jest zwykle tak, że wartość mierzona w testach jest o wiele mniejsza od podawanej przez producenta. Tym razem było podobnie. Współczynnik kontrastu statycznego, który miał wynosić 35 000:1, w pomiarach był na poziomie 2300:1. Czy to znaczy, że wynik 12 razy mniejszy od zapowiadanego jest zły? Nic podobnego. Taka wartość realnego kontrastu to dobry wynik, bo wiele modeli LCD konkurencji oferuje niższy. A współczynnik kontrastu decyduje o jakości obrazu.

Równomierność podświetlania matrycy

To mocna strona odbiornika Oriona. Chociaż matryca LCD podświetlana jest tradycyjnymi jarzeniówkami, to równomierność wynosi aż 90%.

Jasność

Co prawda ekran daje się rozświetlić do opisanych w specyfikacji 500 kandeli na metr kwadratowy, ale począwszy od 350 w coraz większym stopniu zaczyna brakować czerwieni. Chcąc mieć obraz dobrej jakości, należy nie tylko włączyć opcję jego ocieplania, ale też nie przesadzać z jasnością.

Kąt widzenia

Atutem ekranu są szerokie kąty widzenia, który oferuje aż 178 stopni w pionie i poziomie.

Czas reakcji

Czas reakcji matrycy nie jest rewelacyjny. 6,5 milisekundy, a telewizor nie dysponuje stosowanym w modelach konkurencji systemem 100 Hz, mimo to zjawisko smużenia pojawiało się sporadycznie tylko w bardzo dynamicznych scenach.

Dźwięk

Odbiornik wyposażony jest w dwa głośniki stereo o mocy 10 W każdy, ale nie oferuje dobrego brzmienia. Średnie i wyższe tony są odtwarzane przeciętnie, a basy zdecydowanie za słabo.

Funkcjonalność

Największą innowacją zastosowaną w telewizorze jest wyposażenie go w napęd Blu-ray. Odbiornik ma także złącze Ethernet, ale służy ono tylko do korzystania z Internetu w realizacji funkcji BD-Live odtwarzacza, czy pobierania aktualizacji oprogramowania urządzenia. Natomiast gniazdo USB pozwala z podłączonych do telewizora przenośnych dysków odtwarzać zdjęcia cyfrowe JPEG i pliki muzyczne MP3.

Tunery TV

W odbiorniku zamontowano hybrydowy tuner, umożliwiający odbiór telewizji analogowej i cyfrowej, kodowanej w systemie MPEG-4, jaki będzie obowiązywał w Polsce. Podczas testów telewizor sprawnie rozpoznał wszystkie dostępne kanały DVB-T.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: