Ovislink Air Live N450R

Ovislink Air Live N450R jest ruterem Wi-Fi, obsługującym jednocześnie oba pasma. Pasmu 5 GHz przeznaczono trzy anteny stąd transfer 450 mb/s. Dwie anteny obsługują 2,4 GHz z wydajnością do 300 mb/s. Najważniejsze układy do części radiowej rutera dostarcza firma Ralink. W części przewodowej mamy jedno gniazdko gigabitowe do internetu oraz cztery do sieci lokalnej. Urządzenie ma dwa porty USB, które można wykorzystać do podłączenia dodatkowe pamięci i urządzenia tam serwera ftp, multimedialnego DLNA, uruchomić obsługę torrentów czy asystenta pobierania. Gniazdko można także wykorzystać do podłączenia modemu 3G do łączenia się z Internetem poprzez sieci komórkowe.

Budowa

Ovislink Air Live N450R jest ruterem Wi-Fi, który obsługuje jednocześnie oba pasma, 2,4 i 5 GHz, ale z różną wydajnością. Preferowane jest pasmo 5 GHz, do obsługi którego przeznaczono trzy anteny. To umożliwia teoretyczny transfer 450 megabitów na sekundę. Mniejszą uwagę przykłada się do dzisiaj bardziej popularnej i zatłoczonej częstotliwości 2,4 GHz. Do jej obsługi przeznaczono tańsze, mniej wydajne radio, które obsługuje tylko dwie anteny. Stąd maksymalna wydajność na tym paśmie wynosi 300 megabitów na sekundę. Najważniejsze układy do części radiowej rutera dostarcza firma Ralink, RT3883 do pasma 5 GHz i RT5392 do drugiego zakresu. Część przewodowa rutera jest zbudowana według standardów gigabitowych. Mamy jedno takie gniazdko dedykowane do internetu oraz następne cztery, przeznaczone do sieci lokalnej. Urządzenie ma dwa porty USB, które można wykorzystać do podłączenia dodatkowe pamięci i urządzenia tam serwera plików, ftp, multimedialnego DLNA, uruchomić obsługę torrentów czy asystenta pobierania. Gniazdko można także wykorzystać do podłączenia modemu 3G do łączenia się z Internetem poprzez sieci komórkowe. Ruter jest oszczędny (pobór mocy w czasie pracy wynosi 10 W). Tę wartość łatwo zmniejszyć wyłączając oba lub jedno pasmo radiowe.

Możliwości

Zainstalowanie Ovislink Air Live N450R nie powinno nastręczać problemów. Ruter po przywróceniu ustawień fabrycznych ma numer IP 192.168.1.254. Tę część instalacji jak i parametry sieci bezprzewodowych należy wykonywać za pośrednictwem połączenia kablowego. Typowa instalacja przebiega z wykorzystaniem systemu WPS, którego obsługiwane są dwa warianty, z przyciskiem oraz podaniem PIN-u. W pierwszym wypadku pasmo, do którego nowe urządzenie się podłącza rozpoznaje się po różnym czasie naciskania. Oprogramowanie ma więcej możliwości niż w ruterach konkurencji. Zapewnia ochronę na podstawowym poziomie, filtry niechcianych domen, numerów IP i MAC. Można uruchomić ochronę przed atakiem DoS. W razie potrzeby urządzenie powiadamia e-mailem o zagrożeniu.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się niezłą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są z wydajnością ponad 70 Mb/s, UDP pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje 43 Mb/s. Przeciętny wynik nawet biorąc pod uwagę mniejszą liczbę anten.

Ovislink Air Live N450R

pakiety

Ovislink Air Live N450R

pliki

Ovislink Air Live N450R

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 120 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 15 milisekund. Oceny za propagację nie są wysokie, nieco lepsze za otwartą przestrzeń, gorsze za pokonywanie przeszkód.