Ovislink AirLive GW-300R

OvisLink AirLive GW-300R jest ruterem W-Fi pracującym w pasmie 2,4 GHz. Maksymalna wydajność połączenia radiowego dzięki systemowi MIMO wynosi 300 Mb/s. W terenie otwartym zasięg wynosi 300 m od urządzenia, w zabudowanym 100.Urządzenie ma dwie anteny, używane zarówno do nadawania jak i do odbioru (2T2R). Można je łatwo wymienić na anteny bardziej efektywne. Część przewodowa do sieci wewnętrznej i WAN jest wykonana w standardzie ethernetu gigabitowego. Jedno takie gniazdko jest wejściem z Internetu, cztery do obsługi sieci lokalnej.

Budowa

OvisLink AirLive GW-300R na tle konkurencji wyróżnia się spokojną stylistyką. Jest typową dwuantenową "enką", wykorzystującą obie anteny zarówno do nadawania, jak i do odbioru (2T2R). Maksymalna wydajność połączenia radiowego dzięki systemowi MIMO wynosi 300 Mb/s. Producent obiecuje łączność w promieniu 300 m od urządzenia w terenie otwartym i 100 m w zabudowanym. Część przewodowa do sieci wewnętrznej i WAN jest wykonana w standardzie gigabitowym. Jedno takie gniazdko jest przeznaczone do podłączenia Internetu, pozostałe cztery do rozprowadzenia sygnału w sieci lokalnej. Urządzenie ma dwie rzadziej spotykane opcje: przycisk do wyłączania części radiowej oraz odkręcane anteny, które można zastąpić bardziej efektywnymi.

Możliwości

Ovislink AirLive GW-300R

OvisLink AirLive GW-300R ma dość dobrze rozwinięty system bezpieczeństwa. Na podkreślenie zasługuje odporność na ataki DoS. W razie stwierdzenia skanowania portów czy prób przełamywania blokad wysyłany jest alert e-mailowy z załączonymi logami na adres administratora, który także może zdalnie zarządzać urządzeniem z komputera z podanym adresem IP (jednym grupą takich adresów). W repertuarze obronnym są także: filtrowanie według adresów IP, URL oraz kontrola adresów sprzętowych MAC. Mamy także obsługę tuneli VPN (do pięciu), QoS i założenie strefy zdemilitaryzowanej.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Najlepsze kamerki internetowe do 100 zł - przegląd najlepszych propozycji

Wydajność

OvisLink AirLive GW-300R okazał się najbardziej wydajnym ruterem wśród ostatnio przetestowanych. Jednak należy pamiętać, że nie uwzględniliśmy wieloantenowych i wielozakresowych gigantów wydajności, kosztujących sporo drożej. OvisLink AirLive GW-300R osiągnął najlepszy wynik w testach transferów pakietowych. TCP były transmitowane z prędkością 50 Mb/s, a UDP - 30 Mb/s. Sprawnie przebiegała obsługa plików Wynik 14 ms/plik należy do szerokiej czołówki. Gorzej wypadło kopiowanie zwykłych plików. Test propagacji sygnału na otwartej przestrzeni wypadł bardzo dobrze, a przenikanie przez przeszkody - ponadprzeciętnie.

Wyniki testu

Ovislink AirLive GW-300R
Ovislink AirLive GW-300R

Wnioski

OvisLink AirLive GW-300R dysponuje dobrą wydajnością i bogatym oprogramowaniem antywłamaniowym. Jednak ze względu na sporą cenę najlepiej sprawdzi się w niewielkich firmach. Konkurenci: Netgear WNR2200, DrayTek VigorFly 200 i Tracer W306R


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: