Ovislink AirLive WN-300ARM-VPN

Zalety:

  • Wyposażenie antywłamaniowe
  • Niska cena

Wady:

  • Przeciętna wydajność
  • Trudna instalacja

Kombajn AirLive WN-300ARM-VPN jest sterowany przez dwa układy Broadcoma. BCM6348S zajmuje się obliczeniami oraz interfejsem ADSL, BCM4322 odpowiada za komunikację przez radio. Pierwszy z nich ma nieco lepsze parametry od typowego ADSL 2+. Pobiera standardowo 24 Mb/s, ale jest w stanie wysyłać w tempie 4 Mb/s. Drugi jest kompletnym rozwiązaniem dla 802.11n, wykonanym w technologii 65 nm.

Kombajn AirLive WN-300ARM-VPN jest sterowany przez dwa układy Broadcoma. BCM6348S zajmuje się obliczeniami oraz interfejsem ADSL, BCM4322 odpowiada za komunikację przez radio. Pierwszy z nich ma nieco lepsze parametry od typowego ADSL 2+. Pobiera standardowo 24 Mb/s, ale jest w stanie wysyłać w tempie 4 Mb/s. Drugi jest kompletnym rozwiązaniem dla 802.11n, wykonanym w technologii 65 nm. Połączenie wielu funkcji w jednym układzie pozwala obniżyć koszty, ale także stawia większe wymagania termiczne. I z takim egzaminem AirLive ma kłopoty. Kombajn pracuje wolno. Transfer plikowy wewnątrz sieci nie przekracza 50 Mb/s. W takim samym stopniu odstaje od najlepszych tempo przesyłania pakietów. Zasięg wśród konkurentów ma jeden z najgorszych. Jednym słowem do wydajności pracy BCM4322 i ogólnie sieci lokalnej można mieć wiele zastrzeżeń.

Te zastrzeżenia nie dotyczą możliwości kombajnu. AirLive ma dość dobrze rozwinięty system bezpieczeństwa. Na podkreślenie zasługuje odporność na ataki DoS. W wypadku takiego szturmu, skanowania portów czy prób przełamywania blokad wysyłany jest alert mailowy z załączonymi logami na adres administratora, który także może zdalnie zarządzać urządzeniem z komputera o podanym jednym bądź grupą adresów IP.W repertuarze możliwości jest także obsługa VPN (do pięciu tuneli), QoS i założenie strefy zdemilitaryzowanej.

Instalacja nie jest prosta. Kombajn nie ma kreatora, a więc instalację połączenia z dostawcą Internetu należy rozpocząć od nawiązania kontaktu z urządzeniem i jego konfiguracyjną stroną WWW. Nie ma z tym problemu, mamy funkcje serwera i klienta DHCP. Można także klientom zarezerwować pulę adresów, różną od fabrycznie zdefiniowanej. W razie kłopotów można wykorzystać funkcje ping i DNS lookup. Po ustanowieniu połączenia lokalnego i podłączenia przewodu telefonu należy wprowadzić parametry interfejsu ADSL. W takim stanie kombajn będzie próbował uzyskać autoryzację. Może to potrwać dłuższą chwilę, nie należy tracić cierpliwości.