P55A-S

Dla użytkowników często liczą się nie wymyślne rozwiązania ale prostota konstrukcji. Płyta Foxconn P55A-S z podstawką LGA1156 i chipsetem Intel P55, daje użytkownikowi to czego naprawdę potrzebuje, nie epatując przy tym zbędnymi dodatkami.

Foxconn P55A-S to kolejna tania płyta dla nowych procesorów Intela. Umieszczono na niej cztery gniazda DDR3 dla 16 GB RAM o częstotliwości pracy do 1333 MHz. Prosty system zasilania zaopatrzono w wysoki radiator, ale wokół podstawki procesora znajduje się mnóstwo wolnego miejsca.

Do instalacji kart rozszerzeń służą: gniazdo PCI-Express x1, PCI-Express x4, trzy PCI i jedno PCI-Express x16. Brakuje możliwości instalacji dwóch kart pracujących w trybie CrossFire lub SLI. Chipset umożliwia podłączenie sześciu napędów SATA, a dodatkowy układ Marvell88SE6121 dwóch napędów eSATA i dwóch PATA. Za dźwięk odpowiada układ VIA 1828S a za obsługę sieci układ Broadcom 57580. Na płycie umieszczono przyciski POWER i RESET oraz wyświetlacz stanów POST BIOS-u.

Na tylnym panelu płyty znajdziemy osiem gniazd USB, pojedyncze RJ-45, PS2 i optyczne SPDIF, sześć mini-jack i dwa eSATA. Tutaj też umieszczono przycisk do resetowania ustawień BIOS-u.

Prostota konstrukcji sprzyja dobremu rozłożeniu jej elementów – brak konfliktów pomiędzy kartami rozszerzeń a innymi elementami komputera.

Niestety BIOS płyty jest bardzo ubogi i nie pozwala na podkręcanie. To ostatnie okazało się możliwe dopiero z poziomu systemu po użyciu aplikacji FoxONE. Jednakże nie to było największą bolączką testowanej płyty. Okazało się bowiem, że osoba odpowiedzialna za BIOS zapomniała o istnieniu w procesorach Intela trybu Turbo. W układach do podstawki LGA1156 ma on ogromny wpływ na wydajność, tak więc nic dziwnego, że płyta Foxconna wypadła pod tym względem niespecjalnie. Już po zakończeniu testu Foxconn udostępnił nowe BIOS-y, tym razem poprawne i z aktywnym trybem Turbo.

Gdyby nie wpadka z brakiem pełnego wsparcia dla procesorów testowana płyta byłaby bardzo ciekawą propozycją. Ponieważ błąd został już naprawiony, można rozważyć jej zakup. W testach wzięła udział płyta ze starą wersją BIOS-u, co odbiło się na wynikach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: