PC Factory PC2 LX 920740A HD4670

Zalety:

  • Mały pobór prądu
  • Mała, ale przyzwoita obudowa
  • Pojemny twardy dysk
  • Dobry procesor

Wady:

  • Głośna praca przy pełnym obciążeniu
  • Przecętna wydajność w grach

Ciekawa konfiguracja oparta na nowym procesorze AMD Phenom II X4 920, który jest dobrą inwestycją na przyszłość, gdy aplikacje i gry wykorzystujące kilka rdzeni procesorów będą codziennością.

Nie jest to demon wydajności w grach, bo zastosowana karta graficzna na układzie ATI Radeon HD 4670 należy do konstrukcji kierowanych dla mniej zasobnych graczy. To uboższa wersja Radeona HD 4850 m.in. z obciętymi do 320 jednostkami strumieniowymi. Dla porównania: Radeony HD 4850 i 4870 mają 800 takich jednostek, co oczywiście przekłada się na ich wydajność. Komputer złożony jest w obudowie typu minitower z dwoma wnękami 5,25 cala (jedna jest wolna) oraz miejscem na montaż płyt głównych o rozmiarze microATX i mniejszej.

Wnętrze

Od razu zwraca uwagę mała liczba wnęk na twarde dyski. Wolna jest tylko jedna wnęka, bo druga jest zajęta przez dysk Samsunga (750 GB). To trochę za mało, chociaż i tak dysponujemy pojemnym twardym dyskiem. Plusem jest umieszczenie dysków w poprzek osi obudowy, dzięki czemu mamy do nich wygodny dostęp. Brakuje zatrzaskowych systemów mocowania twardych dysków, kart rozszerzeń i napędów optycznych. Mamy za to wygodny dostęp do procesora i pamięci. Z boku obudowy zamontowano duży komin powietrzny, który wspomaga schładzanie procesora. Płyta główna prezentuje się dosyć skromnie, aczkolwiek pasuje do równie ascetycznej obudowy. W niczym nie przeszkadza fakt, że płyta główna dysponuje tylko czteroma gniazdami SATA, skoro dwa są wolne, a my możemy zamontować w obudowie tylko jeden dodatkowy twardy dysk.

Sześć gniazd USB (cztery wyprowadzone są z tyłu obudowy) również wystarczy do zastosowań domowych. Brakuje jednak wyprowadzonego złącza eSATA do wydajnych dysków zewnętrznych, jest za to złącze HDMI, które przyda się, gdy będziemy używać komputera w roli odtwarzacza filmów.

Wydajność

Komputer wyposażony jest w zewnętrzną kartę graficzną i to głównie jej zasługą jest możliwość uruchomienia najnowszych gier. Zrezygnować jednak musimy z wysokiej rozdzielczości i najwyższych detali. W 1024x786 pikseli ze średnimi detalami bez problemów pogramy w Crysisa (33 kl./s). Także rozgrywka w wyższej rozdzielczości odbędzie się w miarę płynnie. W FarCry 2 uzyskaliśmy nawet 25 kl./s w rozdzielczości 1280x1024 przy detalach ustawionych na maksymalne. W tej cenie możemy kupić jednak wydajniejsze komputery jak np. konfiguracje Komputronika Sensilo MX-230 VP [K132] czy też PROcomp Speed E7400/2/320/4850-512/DRW.

Komfort pracy

Dużym plusem tej konfiguracji jest energooszczędność, bo komputer przy uruchomionym systemie pobiera tylko 70 W. Niestety nie idzie to w parze z głośnością pracy bo komputer generuje wówczas hałas na poziomie 33 dB, co może nie jest uciążliwe, natomiast może denerwować w nocy, gdy chcemy popracować w ciszy. Podczas gier komputer pracuje wyraźnie głośniej (38 dB).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier