PLA5205

Zyxel PLA5205 to zestaw adapterów o wydajności 600 Mb/s (zgodnych ze standardem Home Plug AV2) wyposażonych w gigabitowe karty sieciowe. Są nieco dłuższe i szersze (81x56x28) od adapterów TP-Linka TL-PA4010PKIT. Także mogą zasłaniać sąsiednie gniazda, w niektórych listwach sieciowych, nawet gdy gniada umieszczone są poziomo. Oba adaptery są identyczne i wyposażone są pojedyncze gniazda RJ-45. W pudełku oprócz nich są też dwa kable LAN o długości 120 cm.

Dodatkowe oprogramowanie można ściągnąć ze strony producenta. To jednak opcja, bo adaptery do pracy nie wysmagają dodatkowej konfiguracji. Wystarczy je tylko podłączyć do gniazdek zasilających umieszczonych bezpośrednio w ścianie i nacisnąć przycisk synchronizacji. Proces synchronizacji trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Z przodu obudowy adapterów umieszczono duże diody, które wyraźnie pokazują kiedy synchronizacja się zakończyła oraz status połączenia adapterów i zasilania. W obu adapterach umieszczono też przycisk Reset, do przywracania ustawień fabrycznych, którego zabrakło w przypadku adapterów TP-Linka TL-PA4010PKIT.

W testach zestaw ten zajął drugie miejsce, tuż za najwydajniejszymi adapterami TP-Link TL-PA4010PKIT. Oba zestawy oferują teoretycznie taką samą szybkość pracy, jednak zarówno w teście pracy z pakietami TCP jak i UDP zestaw TP-Linka był szybszy. Wydajność dysku sieciowego utworzonego za pomocą adapterów Fritz wynosiła średnio 153 Mb/s. Najwyższa wydajność uzyskana podczas pracy z pakietami UDP była prawie dwukrotnie niższa (293 Mb/s) od jego teoretycznej wydajności. Jednak gdy porównanym te wyniki do adapterów o teoretycznie tylko nieco wolniejszej szybkości 500 Mb/s, to okazuje się, że zestaw Zyxela jest od nich o połowę szybszy. Choć kosztuje tyle samo a w niektórych przypadkach okazuje się nawet tańszy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: