PQI Cool Drive U310 (16 GB)

Cool Drive U310 jako jeden z nielicznych wyposażony jest przez producenta w dodatkowe oprogramowanie. To duży plus o ile idzie w parze z wydajnością, a w tym przypadku niestety tak nie jest.

PQI Cool Drive U310 wyposażony jest w aluminiową obudowę, na końcu której umieszczono diodę sygnalizującą tryb pracy i podłączenie do komputera. Pamięć jest dosyć długa, ale niezbyt szeroka przez co wydaje się zgrabniejsza niż np. pamięci OCZ ATV czy też Corsaira Voyager w gumowych obudowach. Producent nie podaje z jaką szybkością działa ten model, co niestety nie jest rzadkością.

Niestety wydajność tego modelu nie jest zadowalająca. Średnia prędkość odczytu w teście HD Tacha wyniosła tylko nieco ponad 20 MB/s, zapis był znacznie wolniejszy – 7,6 MB/s. To dużo poniżej wymaganego minimum (10 MB/s - zapis). Wolną pracę tego modelu potwierdzają rzeczywiste testy zapisu trzech zbiorów plików. Zapis 200 MB małych plików (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne) trwał niecałe 7 minut, podczas gdy średnia to nieco ponad 2 minuty. Również większe pliki U310 zapisuje wyraźnie wolniej. Zapis zbioru 3 GB plików MP3 trwał o około 10 minut dłużej od średniego. Nie jest to model, który ze spokojnym sumieniem moglibyśmy polecić, bo w podobnej cenie można kupić chociażby OCZ Diesel o tej samej pojemności, który klasyfikuje się na 15 miejscu pod względem wydajności a nie 59, jak ma to miejsce w przypadku modelu PQI Cool Drive U310. Niestety nawet dołączone oprogramowanie nie rekompensuje słabych osiągów tego modelu, bo o podobnych możliwościach możemy ściągnąć z Internetu i dostępne jest do użytku domowego za darmo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: