PQI H550 (500 GB)

Zewnętrzny dysk z opcją automatycznej archiwizacji po naciśnięciu jednego przycisku i aplikacją TurboHDD, która według producenta przyspiesza transfer danych. Jest przy tym porządnie wykonany i oferuje dużą pojemność.

Coraz częściej pojawiają się zewnętrzne dyski USB z dołączaną aplikacją, która przyspiesza transfer danych. To dobre rozwiązanie, gdy dysk nie ma szybkiego interfejsu eSATA, jednak nie oczekujmy zbyt wiele. Przyrost wydajności nie będzie duży, a czasami możemy zaobserwować wręcz odwrotne działanie. Wszystko zależy od tego, z jakimi plikami pracujemy i jak duża jest aktualnie zapisywana paczka danych. Doskonale pokazują to wyniki testu PQI H550, który podłączony do gniazda USB z wyłączoną opcją „Turbo” osiągami niewiele odbiega od większości dysków zewnętrznych USB. Gdy jednak uruchomimy tryb turbo, to zauważymy że dysk zaczyna szybciej zapisywać najmniejsze i średnie wielkości pliki. Zapis 2000 plików o objętości 772 MB w normalnym trybie trwa ok 45 s, w trybie turbo 40 s.

Większe różnice występują, gdy operujemy większymi paczkami bo zapis 10 GB zbioru plików MP3 w normalnym trybie trwa ok 500 s a w trybie turbo o 30 s krócej. Niestety zapis 38 filmów DivX o łącznej pojemność 10 GB trwa o ponad 40 s dłużej, gdy użyjemy trybu turbo.

Aby korzystać z dołączonej aplikacji TurboHDD, będziemy musieli ją zainstalować na komputerze. Jeżeli dysk podłączymy do innego komputera to proces instalacji będziemy musieli powtórzyć. Może się okazać, że poświęcimy niewspółmiernie dużo czasu na instalowanie aplikacji, w stosunku do uzyskanych efektów. Niewątpliwie opłaca się jednak zainstalować TurboHDD, gdy pracujemy z dużymi paczkami średnich i małych plików.

Jest to jeden z nielicznych zewnętrznych 2,5 calowych nośników, który wyposażony jest w przycisk do tworzenia szybkiego backupu plików (musimy zainstalować dołączaną aplikację PCClone EX Lite).