PQI Intel SSDSA2MH080G1GN

PQI jest jednym z kilku producentów dysków półprzewodnikowych, którzy zdecydowali się na wykorzystywanie technologii Intela. X-25 M jest wersją tańszą, z pamięcią wielopoziomową MLC. W porównaniu do jednopoziomowej, SLC, ta pamięć Intela charakteryzuje się podobnym tempem odczytu (250 Mb/s), ale dużo wolniejszym zapisem (70 Mb/s).

PQI jest jednym z kilku producentów dysków półprzewodnikowych, którzy zdecydowali się na wykorzystywanie technologii Intela. X-25 M jest wersją tańszą, z pamięcią wielopoziomową MLC. W porównaniu do jednopoziomowej, SLC, ta pamięć Intela charakteryzuje się podobnym tempem odczytu (250 Mb/s), ale dużo wolniejszym zapisem (70 Mb/s). Wewnątrz obudowy jest dwadzieścia takich kości pamięci flash, po cztery gigabity pojemności w każdej. Te układy a także dziesięciokanałowy kontroler pochodzą od Intela. Spoza tej firmy jest tylko RAM, który w ilości 16 MB odgrywa rolę bufora.

Spora różnica między wydajnością zapisu i odczytu dała się zauważyć w większości testów. Kopiowanie z dysku przebiegało w rewelacyjnym tempie, w przeciwną stronę - zaledwie przeciętnie. Ze względu na tę jednostronność możliwości dysk słabo spisywał się w roli bufora. Zwłaszcza kiedy chodziło o duże ilości danych poszatkowanych na małe porcje. To dodatkowo efekt ślamazarnej obsługi otwierania i zamykania pliku.

W mniej złośliwych testach dysk wypadł bardzo dobrze. W symulacji pracy z typowymi aplikacjami uzyskał jeden najwyższych indeksów. Ponad sto punktów w teście h2bencha to wynik dostępny tylko dla Inteli. Najnowsze rozwiązania Samsunga czy Indilinxa zbliżają się do tej granicy, najlepsze z pozostałych mają wyniki około 50. Podobne proporcje charakteryzują wyniki indeksu HDD w teście PCMark Vantage. Ponad 30 tysięcy punktów wobec dwudziestu najnowszych dysków konkurencji i kilkunastu w bardziej przystępnych modelach.