PROcomp Speed E7400/2/320/4850-512/DRW

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Dobra wydajność w grach
  • Wyprowadzone gniazdo eSATA

Wady:

  • Słabej jakości zasilacz
  • Mała liczba gniazd SATA
  • Mała liczba gniazd USB 2.0

Speed E7400 to konfiguracja udana. Jest w miarę cicha do tego wydajna i kosztuje rozsądne pieniądze. To komputer, która pozwoli uruchomić najnowsze gry, przyda się również w domu do obróbki zdjęć, oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

Komputer korzysta z cieszącego się dobrą opinią procesora Intela Core 2 Duo E7400, który oferuje dobry współczynnik wydajności do ceny. Jego największą zaletą jest łatwość podkręcania, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy (wystarczy tylko zwiększać taktowanie magistrali), ani specjalnej płyty głównej. Samo przestawienie magistrali na 333 MHz daje nam bez żadnych dodatkowych zabiegów zegar 3500 MHz a to nie koniec możliwości tego procesora. Producent dobrze wybrał również kartę graficzną, która w swoim przedziale cenowym jest produktem o dobrym współczynniku wydajności do ceny. Całość twarzy wydajny tandem i to za rozsądne pieniądze, który z 2 GB na pokładzie pozwala cieszyć się z grania w najnowsze gry jak i możliwością oglądania najnowszych filmów w wysokiej rozdzielczości.

Wnętrze

Dosyć spartańskie, bo obudowa poza ładnym wygładem nie kryje zatrzaskowych systemów montażu podzespołów ani specjalnych rozwiązań optymalizujących schładzanie newralgicznych elementów komputera. To standardowa konstrukcja o przeciętnym wykonaniu i sztywności, jej główną zaletą jest ciekawy panel przedni z aluminiową klapką i podświetlanym na niebiesko napisem "Cosmos". W środku kable są pospinane, aczkolwiek producent mógłby pokusić się o ich lepsze ułożenie, tak aby nie przeszkadzały w cyrkulacji powietrza.

Zastosowana płyta główna Gigabajta GA-EP31-DS3L oparta jest na starszym chipsecie Intela P31 i oferuje znikomą liczbę gniazd SATA, bo tylko cztery z czego trzy zajęte są przez: twardy dysk, napęd optyczny i wyprowadzone gniazdo eSATA. Do wykorzystania pozostaje nam jedno gniazdo, które umożliwia podłączenie tylko jednego twardego dysku. Niewiele, chociaż sytuacje ratuje nieco wyprowadzenie na przód obudowy złącze eSATA, które umożliwia podłączenie szybkich zewnętrznych twardych dysków.

Wydajność

To jest mocna strona tej konfiguracji bo komputer jak na swoją cenę jest wydajny .To dobra maszyna dla osób szukających uniwersalnej konfiguracji o dobrym współczynniku wydajności do ceny. Zastosowano w nim tańszy procesor Intela Core 2 Duo 7400, który łatwo możemy podkręcić z standardowych 2,8 GHz do 3,5 GHz zwiększając taktowanie magistrali z 266 do 333 MHz. Co istotne nie wymaga to zastosowania drogich układów chłodzących. Szybka karta graficzna oparta na ATI Radeon HD 4850 i 2GB pamięci operacyjnej idealnie współgrają z procesorem Intela pozwalając na uruchomienie najnowszych tytułów i to w rozdzielczości 1280x1024 z detalami ustawionymi na maksimum (FarCry2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky). Nawet w Crysisie komputer ten w rozdzielczości 1280x1024 i detalach ustawionych na maksymalne (DirectX10) uzyskuje wynik 26 kl./s.

Komfort pracy

Przydaje się zamontowany w przednim panelu czytnik kart pamięci, a szczególnie dodatkowe gniazdo eSATA, chociaż jego wykorzystanie zmusza nas do otwarcia klapki panelu przedniego obudowy, co nie jest wygodne gdy komputer stoi na podłodze i często obok niego przechodzimy. Słabą stroną opisywanej konfiguracji jest z pewnością zasilacz, który pomimo dumnie noszonej naklejki sugerującej moc 500 W jest wyposażony tylko w jedno gniazdo do zasilania karty graficznej. To wymusiło zastosowanie przez producenta odpowiedniej przejściówki z "Molexa". Pozostawiamy to bez komentarza, a zasilacz radzimy jak najszybciej wymienić na pewniejszy model o rzeczywistej mocy 420 W, który w zupełności wystarczy. Chcąc pobawić się w podkręcanie procesora warto zainwestować również w dwa dodatkowe wentylatory 12 cm, które usprawnią cyrkulacje powietrza wewnątrz obudowy, bo w zestawie znajdziemy tylko jeden 12 cm wentylator, który zamontowano na tylnej ściance obudowy.

Wyraźnie słychać pracę komputera gdy gramy (39 dB), przy minimalnym obciążeniu (uruchomiony system) jest znacznie cichszy (33 dB) ale osoby preferujące pracę w nocy mogą odczuwać dyskomfort (słychać jak komputer pracuje).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier