PROcomp Speed E8500/4/500/5870-512/DRW

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Ciekawa obudowa
  • Czujniki temperatury

Wady:

  • Brak dodatkowych wentylatorów

Jedna z ciekawszych konfiguracji, w której pogodzono przystępną cenę z wydajnością, kosztem zastosowania tańszych podzespołów. W efekcie, otrzymujemy mocną maszynę, za rozsądne pieniądze, która będzie łakomym kąskiem dla osób szukających niezbyt drogich maszyn do grania.

Komputer bazuje na procesorze Intela z serii Core 2 Duo o taktowaniu 9,5x333 MHz (E8500), który jest nieco wydajniejszy od tańszej wersji E8400 (9x333 MHz) lecz nie oferuje takiej swobody podkręcania. Procesor sam w sobie jest na tyle wydajny, że nie stanowi wąskiego gardła dla zastosowanej karty graficznej opartej na układzie ATI Radeon HD 4870. Komputer w grach spisuje się bardzo dobrze i bez problemów może konkurować ze znacznie droższymi konfiguracjami.

Nie jest to jednak konfiguracja idealna, producent oszczędził na podzespołach, które nie mają takiego znaczenia na wydajność jak np. płycie głównej, obudowie, czy też zasilaczu. Jest to jednak dobra konfiguracja dla wszystkich miłośników najnowszych gier, którzy chcieliby sobie w nie pograć przy maksymalnych detalach i w wysokich rozdzielczościach bez konieczności wydawania bajońskich sum. Co istotne, komputer prezentuje się oryginalnie i chociaż obudowa to dosyć standardowa konstrukcja jeżeli chodzi o jakość wykonania jak i sposób mocowania elementów, to jej wygląd dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi oraz ładnie zaprojektowanemu panelowi przedniemu z pewnością do tuzinkowych nie należy.

Wnętrze

Od razu rzucają się oczy przyczepione do twardego dysku, układu chłodzącego procesor, karty graficznej czujniki temperatury, które pozwalają monitorować ich temperaturę na wbudowanym w przednim panelu obudowy wyświetlaczu. Dzięki wbudowanej w klapkę przezroczystej szybce możemy monitorować temperaturę możemy bez konieczności jej otwierania. Zmiana odczytywanej temperatury z kolejnego czujnika wymaga już otwarcia panelu. Płyta główna pomimo iż korzysta ze starszej generacji chipsetu Intela P45 jest dobrze wyposażona: sześć gniazd SATA (w tym trzy wolne), osiem gniazd USB, dwa FireWire oraz dwie karty sieciowe 1 Gb. Brakuje tylko gniazda eSATA, które z kolei wyprowadzone zostało na przedni panel obudowy w zestawie z czytnikiem kart pamięci z zwykłego gniazda SATA.

Wydajność

Biorąc pod uwagę cenę komputera jest on bardzo szybki, pozwala na komfortowe granie w najnowsze tytuły z detalami ustawionymi na maksimum w wysokich rozdzielczościach. Wynik 35 kl./s w rozdzielczości 1920x1200 pikseli w grze S.T.A.L.K.E.R Clear Sky jak i 47 kl./s. w grze FarCry 2 mówią same za siebie (maksymalne detale, DX10). Nawet w Crysisie w rozdzielczości 1680x1050 uzyskaliśmy 25 kl./s co potwierdza tylko, że tandem mocnego procesora z wydajną kartą graficzną ATI Radeon HD 4870 i 4 GB pamięci RAM jest w stanie zapewnić komfort grania w najnowsze tytułu bez zbędnych ograniczeń.

Komfort pracy

Komputer nie należy do najcichszych bo jego głośność przy dłuższym obciążeniu wzrasta do 40 dB (komputer obciążony Crysisem) jednak przy normalnym użytkowaniu jest w miarę cichy (32 dB).

Na wyposażeniu znajduje się tylko jeden wentylator umieszczony w panelu przednim obudowy, który schładza twarde dyski. Warto zainwestować w dodatkowy wentylator 12 cm, bo miejsca mamy w sumie na trzy wentylatory (panel przedni, tylni oraz boczny). Nie mamy też zbytniego zaufania do zamontowanego zasilacza SEA SONIC SS-500ET 80+, aczkolwiek jest to z pewnością lepsza konstrukcja niż dodawana z obudowami. Co istotne pracuje bez zarzutu.