Palit 9600 GSO Sonic

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Niski pobór energii
  • Atrakcyjna cena

Wady:

  • Do zasilania potrzebuje 6-pinowego złącza PCI-Express

Palit przyłożył się do przygotowania ciekawej i niedrogiej karty serii Sonic. Wyposażył ją w podkręcony układ GeForce 9600 GSO z segmentu niedrogich modeli przeznaczonych dla mniej wymagających graczy lub osób dysponujących monitorami o przekątnych do 22". GeForce 9600 GSO powstał na bazie produktów GeForce 9600 GT z tym, że patrząc na jego specyfikację techniczną widać pewne różnice.

Palit przyłożył się do przygotowania ciekawej i niedrogiej karty serii Sonic. Wyposażył ją w podkręcony układ GeForce 9600 GSO z segmentu niedrogich modeli przeznaczonych dla mniej wymagających graczy lub osób dysponujących monitorami o przekątnych do 22". GeForce 9600 GSO powstał na bazie produktów GeForce 9600 GT z tym, że patrząc na jego specyfikację techniczną widać pewne różnice. Większość istotnych elementów procesora została okrojona. Mniejszy, bo tylko 192-bitowy jest interfejs pamięci (GT ma 256-bitowy), mniej jest także potoków renderingu – 12 zamiast 16. W gąszczu parametrów wyróżnia się za to większa liczba zunifikowanych jednostek przetwarzania 96, a nie 64 jak w GT. Tu jak widać leży sukces modeli GSO, które w testach wydajności wypadły zaskakująco dobrze. Wersja Sonic wyróżnia się także aż 768 MB pamięci GDDR3 pracującej z taktowaniem 1800 MHz. Procesor taktowany jest z częstotliwością 600 MHz, a jednostki cieniowania 1500 MHz.

Za ok 300 zł otrzymujemy kartę, która gwarantuje osiągi modeli droższych. Karta najlepiej sprawdzi się towarzysząc monitorom o przekątnej do 22" (rozdzielczość 1680x1050 pikseli), lecz nie straszna jej praca w rozdzielczości wyższej, z tym, że wtedy aby uzyskać płynność grania trzeba będzie w grach nieco obniżyć poziom szczegółowości grafiki. Karta ma dość wysoki układ chłodzenia i wymaga podłączenia dodatkowego zasilania. Model ten kosztuje niewiele lecz do jej instalacji w komputerze wymagany jest zasilacz wyposażony w 6-pinowe złącza PCI Express (lub odpowiednio dużą liczbę złączy Molex, które po zastosowaniu przejściówek dołączonych z kartą w komplecie pozwolą na pracę karty z zasilaczem pozbawionym złącza 6-pinowego). Na szczęście jak wykazały nasze testy karta jest bardzo energooszczędna tak więc do poprawnej pracy typowego komputera z grafiką Galaxy wystarczy dobry zasilacz o mocy ok 350 W. Przy pełnym obciążeniu komputer z kartą Palita pobierał zaledwie 195W, a w trybie wyświetlania pulpitu Visty tylko 135W. Rozbudowany układ chłodzenia ( co ciekawe o wiele większy niż w modelach GeForce 9600 GT ) pozwala na stosunkowo cichą pracę karty. Model Sonic dodatkowo wprowadza chłodzenie podkręconych modułów pamięci i radiator zamontowany na sekcji zasilania karty.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier