Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - recenzja i porównanie z GeForce RTX 2060

Przetestowaliśmy kartę graficzną GeForce GTX 1660 SUPER firmy Palit w wersji GAMINGPRO OC. Sprawdziliśmy jak radzi sobie ulepszona wersja GeForce’a GTX 1660.

Karta graficzna GeForce GTX 1660 SUPER jest najnowszym produktem w ofercie Nvidii. Od zwykłego GTX 1660 różni się głównie obecnością szybszej pamięci GDDR6, jednakże jej wielkość nadal pozostaje niezmieniona i wynosi 6 GB. Częstotliwość taktowania jest taka sama jak modelu bez dopisku ‘SUPER’, jednakże Palit w omawianym produkcie postanowił zastosować wyższą częstotliwość podwyższoną wynoszącą 1830 MHz, co powinno zapewnić lepsze rezultaty od fabrycznych 1785 MHz.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Cena

Nowy produkt Palita pod względem ceny plasuje się pomiędzy zwykłym modelem GTX’a 1660, a tym z dopiskiem Ti. Różnica cenowa między tymi kartami wynosi około 100 zł, co może kusić potencjalnego nabywcę by dopłacił tą dość małą różnicę cenową i nabył mocniejszy produkt. Tak małe różnice cenowe wynikają z tego, że sam produkt, patrząc na jego specyfikację i wydajność, powinien znaleźć się pod względem cenowym właśnie między zwykłym GTX’em, a tym z dopiskiem Ti. Kwota jaką przyjdzie zapłacić przyszłemu nabywcy za tą kartę wydaje się wobec tego bardzo prawidłowa, umiejscawiając kartę w najbardziej sensownym dla niej miejscu cenowym oraz czyniąc z niej produkt warty wzięcia pod uwagę przy zakupie karty graficznej.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Zawartość opakowania

Opakowanie w jakie zapakowana jest karta nie jest dużych rozmiarów. Położone na 15,6 calowym laptopie zostawało jeszcze na nim sporo wolnego miejsca. Na opakowaniu poza logiem producenta oraz informacją o modelu i wersji karty graficznej, znajdziemy jeszcze dane dotyczące wymagań minimalnych zestawu komputerowego, w którym produkt byłby zainstalowany, jak i specyfikacje techniczne włącznie z technologiami wspieranymi przez ten produkt.

W opakowaniu znajduje się czarne kartonowe pudełko, po którego otwarciu wita nas przewodnik szybkiej instalacji w 12 językach, w tym w języku Polskim. Po zdjęciu pianki z przewodnikiem naszym oczom ukazała się sama karta.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Konstrukcja i wykonanie

Karta graficzna wyposażona jest w duży radiator, chłodzony przez dwa 100 mm wentylatory. Karta posiada czarny, plastikowy backplate bez dodatkowych elementów w postaci napisów lub loga producenta. Na boku karty widoczny jest duży napis “GEFORCE GTX” pod którym znajduje się podświetlany na biało pasek. Ustawienia podświetlenia można zmienić w aplikacji ThunderMaster, za pomocą której można też podkręcić kartę. Nad napisem znajduje się 8-pinowe gniazdo zasilania. Zestaw złącz jaki znajdziemy na karcie to jeden port HDMI, jeden DisplayPort i jeden DVI-D. Karta jest konstrukcją 2-slotową.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Specyfikacja karty

Specyfikacja techniczna testowanego przez nas modelu prezentuje się następująco:

 • Ilość rdzeni CUDA: 1408
 • Częstotliwość podwyższona: 1830 MHz
 • Wielkość pamięci: 6 GB
 • Szerokość Magistrali pamięci: 192 bit
 • Typ DRAM: GDDR6
 • Szybkość pamięci: 14 Gbps
 • Przepustowość pamięci: 336 GB/s
 • Microsoft DirectX: 12
 • OpenGL: 4.6
 • Typ złącza: PCIe 3.0 x16
 • Złącza wyświetlaczy: 1x Dual-Link DVI-D, 1x HDMI 2.0b, 1x DP 1.4a
 • Wymiary: 235 x 115 x 40 mm
 • Pobór mocy karty graficznej: 125 W
 • Rekomendowana moc zasilacza: 450 W
 • Dodatkowe złącza zasilania: 1x 8-pin
 • Technologie: Nvidia Ansel, Nvidia Highlights, Nvidia G-SYNC, HDCP 2.2, VR Ready

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Specyfikacja platformy testowej

Podczas testów wykorzystaliśmy platformę testową wyposażoną w:

 • Procesor: Intel i9 9900K @ 4Ghz
 • Pamięć RAM: Ballistix 64 GB DDR4 1600 Mhz
 • Płyta Główna: ASRock Z390 Steel Legend
 • Obudowa: Corsair Carbide 678C
 • Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750 W
 • Chłodzenie: SilentiumPC Navis RGB 280

Testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem sterownika w wersji 441.08.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Wydajność w grach

Kartę przetestowaliśmy w pięciu grach:

 • Far Cry 5 w rozdzielczości 1080p i ustawieniach graficznych na poziomie ultra
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon w rozdzielczości 1080p i ustawieniach graficznych na poziomie uber
 • Battlefield V w rozdzielczości 1080p i ustawieniach graficznych na poziomie wysokim z DirectX 11
 • Wolfenstein 2: The New Colossus w rozdzielczości 1080p i ustawieniach graficznych na poziomie mein laben
 • Final Fantasy XV wykorzystując jego benchmark w rozdzielczości 1080p i ustawieniach graficznych na poziomie high quality

Kartę porównaliśmy do droższego GeForce'a RTX 2060

Uzyskane przez kartę 91 FPS jest wysokim wynikiem, zwłaszcza że do wyniku uzyskanego przez dużo droższy produkt brakuje jej tylko 3 FPS'ów.

W Wiedźminie GTX 1660 SUPER uzyskał 12 klatek mniej niż najsłabszy RTX, ale wynik na poziomie 95 FPS'ów w ustawieniach uber nadal jest bardzo dobrym wynikiem.

W Battlefieldzie GTX 1660 SUPER uzyskał aż 110 FPS'ów, o 15 mniej niż RTX, ale na tyle dużo, by móc pokusić się o zmianę ustawień graficznych na wyższe bez obawy o widoczne spowolnienie animacji.

Karta Palita w Wolfensteinie pokazuje, że byłaby w stanie wykorzystać potencjał monitorów z odświeżaniem na poziomie 144Hz, a nawet zapweniła by płynną rozgrywkę w wyższej niż 1080p rozdzielczości.

Wynik uzyskany przez GTX'a 1660 SUPER pokazuje że karta nie bez powodu ma niższą cenę od RTX'a, uzyskując o 1344 punkty mniej.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Wydajność w benchmarkach

Palit GeForce GTX 1660 SUPER został przez nas przetestowany w czterech benchmarkach.

Jedynym wynikiem, który nas trochę zaskoczył jest ten uzyskany przez kartę Palita w Cinebenchu R15 w teście OpenGL. GeForce GTX 1660 SUPER uzyskał tam o 2,5 FPS'a więcej niż dużo droższy RTX 2060.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Pobór mocy

Pobór mocy bez obciążenia został sprawdzony watomierzem z otwartymi trzema kartami w Google Chrome: stroną główną PCWorld.pl, filmem na temat piekielnej maszyny w serwisie youtube, oraz podczas przeglądania rezultatów wyszukiwania frazy “PCWorld” w wyszukiwarce Google. Pobór pod obciążeniem sprawdziliśmy podczas uruchomionego benchmarku w grze Final Fantasy XV.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Temperatury

Karta graficzna podczas użytkowania jej w sposób nieobciążający trzymała temperaturę 39 C.

Podczas uruchomionego benchmarka w Final Fantasy XV, temperatura skoczyła maksymalnie do 68 C.

Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro OC - Podsumowanie

Karta jest bardzo ciekawą propozycją dla graczy szukających czegoś, co zapewni wysoką płynność animacji przy zachowaniu wysokich ustawień graficznych. Produkt Palita bez problemu radzi sobie w grach skutecznie doganiając dużo droższego GeForce RTX'a 2060. Czyni to z niej bardzo opłacalną propozycję, zwłaszcza jeśli potencjalnemu nabywcy nie zależy na technologiach zarezerwowanych tylko dla serii RTX. Kartę można zdecydowanie polecić za jej atrakcyjną cenę i wydajność jaką w niej oferuje.