Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum to nowoczesna i wydajna karta graficzna z niezłym systemem chłodzenia. Sprawdzi się nawet w połączeniu z monitorami o rozdzielczości Full HD. Karta pod obciążeniem pobiera bardzo dużo prądu jest też dosyć droga.

Budowa

Układ graficzny karty pracuje z częstotliwością 900 MHz. Wyposażono go w 32 jednostki ROP i 336 zunifikowanych jednostek przetwarzania, pracujących z częstotliwością 1800 MHz. Szerokość szyny danych pamięci GDDR5 o pojemności 1024 MB wynosi 256 bitów.

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

Karta ma szerokość dwóch slotów. Na śledziu umieszczono gniazda: DVI, D-Sub i HDMI.

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

U góry znajdziemy łącze do podłączenia drugiej identycznej karty w trybie SLI.

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda 6-pin.

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

System chłodzenia to aluminiowy radiator z miedzianą podstawą odbierający ciepło z układu graficznego. W jego przewodzeniu pomagają dwie rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o sporej średnicy.

Możliwości

Nowoczesny układ graficzny wspiera w pełni DirectX 11 i wszystkie najnowsze technologie obrazu. Możemy wyświetlać obraz na monitorze 3D. Karta pozwala też na uzyskanie rewelacyjnej wydajności w obliczeniach nie związanych z grafiką 3D, dzięki technologii NVIDIA CUDA. Komplet wyjść na śledziu zapewnia możliwość łatwego podłączenia każdego typu monitora bez konieczności stosowania przejściówek. Karta może pracować z druga identyczną kartą w trybie NVIDIA SLI o ile tylko pozwoli na to płyta główna komputera. Dzięki technologii NVIDIA PhysX wspomagane są także widoczne w grach zjawiska fizyczne.

Wydajność

Karta "daje radę" nawet bardzo wymagającym tytułom przy wysokiej jakości obrazu. Tylko w nielicznych grach konieczna była nieznaczna redukcja szczegółów. W komplecie z monitorem 1680 x 1050 punktów Palit sprawdza się doskonale, daje też radę z monitorem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, choć tutaj pojawiają się czasem problemy z płynnością obrazu. Podczas testów jedynie w grze gra Metro 2033 wydajność spadła poniżej 25 kl./s. Obiecujące są także wyniki testów przy teselacji - jak się okazuje karta radzi sobie z nią dobrze, co oznacza możliwość realnego zastosowania tego efektu w grach.

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum
Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum
Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum

Wnioski

Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum jest kartą graficzną z układem NVIDIA GeForce GTX 560. Oznacza to dość przystępną cenę ni bardzo przyzwoitą wydajność. Układ graficzny karty wyposażono w 32 jednostki ROP i 336 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Rdzeń pracuje z częstotliwością 900 MHz a shadery 1800 MHz. Szerokość szyny danych pamięci wynosi 256 bitów. Na karcie zainstalowano pamięć GDDR5 o częstotliwości pracy 4008 MHz i pojemności 1024 MB. Karta ma szerokość dwóch slotów, ale jest stosunkowo krótka dzięki czemu zmieści się w niemal każdej obudowie. Na śledziu umieszczono gniazda: DVI, D-Sub i HDMI, dzięki czemu da się podłączyć monitor niemal każdego typu bez stosowania przejściówek. Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda 6-pin. U góry znajdziemy łącze do podłączenia drugiej identycznej karty w trybie SLI. System chłodzenia wygląda standardowo - aluminiowy radiator przez miedzianą podstawę odbiera ciepło z układy graficznego. W jego przewodzeniu pomagają dwie rurki cieplne. Na radiatorze umieszczono wentylator o sporej średnicy. Podczas pracy emitowany przez niego hałas był niski, nawet pod obciążeniem. Dwa gniazda 6-pin nie są zainstalowane "na zapas", karta pobiera dużo mocy. Wprawdzie dla całego zestawu w spoczynku było to 86 W, ale pod obciążeniem wartość ta dochodziła do 303 W. W zamian otrzymujemy dobrą wydajność. Karta daje radę nawet bardzo wymagającym tytułom przy bardzo wysokiej jakości obrazu. Tylko w nielicznych grach konieczna była nieznaczna redukcja szczegółów. W komplecie z monitorem 1680 x 1050 punktów Palit sprawdza się doskonale, daje też radę z monitorem 1920 x 1080, choć tutaj pojawiają się czasem problem z płynnością obrazu. Nowoczesny układ graficzny wspiera w pełni DirectX 11 i wszystkie najnowsze technologie obrazu. Możemy wyświetlać obraz na monitorze 3D. Karta pozwala też na uzyskanie rewelacyjnej wydajności w obliczeniach nie związanych z grafiką 3D, dzięki technologii NVIDIA CUDA. Wszystko wygląda doskonale aż do czasu przyjrzenia się cenie karty - Palit GeForce GTX 560 Sonic Platinum kosztuje około 749 zł, co oznacza, że jest o 100 zł droższy od taktowanej identycznie karty Gigabytea z tym samym układem graficznym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: