Panasonic DMP-B15

Pierwszy na świecie przenośny odtwarzacz Blu-ray wypada świetnie pod względem funkcjonalności i jakości obrazu, lecz jego cena, naszym zdaniem, jest zaporowa.

Przetestowaliśmy pierwszy na naszym rynku przenośny odtwarzacz Blu-ray. Ważące 1,7 kg urządzenie, w porównaniu z modelami DVD, ma większą i grubszą (6 cm) obudowę. Sprzedawane jest razem z uchwytem pozwalającym zamontować je w aucie na zagłówku fotela oraz specjalnym kablem umożliwiającym zasilanie z gniazda samochodowej zapalniczki. Zamontowany w odtwarzaczu akumulator litowo-jonowy wystarcza na 2 godziny i 20 minut pracy urządzenia.

Obraz na ekranie

DMP-B15 jest wyposażony w dobrej jakości obrotowy ekran LCD o przekątnej 8,9 cala i rozdzielczości 1024x600 pikseli. Prezentowany na nim obraz jest bardzo ostry, szczegółowy i ma dobrą głębię czerni oraz nasycone, ale nie przejaskrawione kolory. Wadą ekranu są ograniczone kąty widzenia - dobrej jakości obraz zobaczy tylko widz siedzący dokładnie na wprost ekranu.

Przenośny jak stacjonarny

Istotną zaletą urządzenia jest to, że może ono z powodzeniem pełnić funkcje stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray zgodnego ze standardem BD 2.0. Wyposażone zostało bowiem nie tylko w wyjście HDMI, ale i port Ethernet, co pozwala podłączyć go do Internetu i korzystać z funkcji BD-Live (dostęp do materiałów dodatkowych przy odtwarzaniu płyt Blu-ray), pobierać nowe wersje oprogramowania sterującego czy uruchomić funkcję Viera Cast (wyświetlanie filmów i zdjęć ze stron internetowych YouTube i Google Picasa).

DMP-B15 ma także czytnik kart SD i potrafi odtwarzać zapisane na tym nośniku pliki audio (MP3), zdjęcia cyfrowe (JPEG) i filmy HD nagrane kamerami cyfrowymi (AVCHD). Niestety, z kart nie można odtwarzać DivX-ów, ale jeśli są zapisane na płytach, odtwarzacz sprawnie je obsługuje, także z polskimi napisami w .txt.