Panasonic DMP-BD30

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Panasonica, wyposażony w komplet dekoderów audio HD, który ma obsługiwać także DivX-y.

Blu-ray Panasonica to pierwsze dostępne na naszym rynku urządzenie, spełniając normę BD Final Standard Profile 1.1. Co to oznacza? Model ten potrafi obsługiwać także te płyty Blu-ray, które oferują funkcję PIP (obraz w obrazie) - w trakcie odtwarzania filmu istnieje możliwość oglądania w wydzielonym na ekranie oknie materiałów dodatkowych, np. wywiadów z twórcami, aktorów podkładających głos w filmach animowanych czy plansz z życiorysami aktorów.

DMP-BD30 na tle modeli konkurencji wyróżnia się wysmakowaną stylistycznie, niską obudową. Frontowy jej panel niemal w całości zakrywa odchylana pokrywa wykonana z półprzezroczystego plastiku. Za nią ukryte są: szuflada napędu, wyświetlacz, kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji oraz czytnik kart SD (o pojemności do 16 GB). Czytnik ten umożliwia odtwarzanie nie tylko zapisanych na kartach pamięci zdjęć (JPEG) czy muzyki (MP3), ale także filmów w rozdzielczości Full HD nagranych kamerami Panasonica (w formacie AVC-HD).

Odtwarzacz ma bardzo rozbudowaną sekcję wideo wyposażoną w zaawansowane systemy poprawy obrazu. W urządzeniu zainstalowano m.in. procesor PHL Reference Chroma i sprawnie działające układy P4HD. Ich praca jest szczególnie dobrze widoczna przy odtwarzaniu filmów z płyt DVD. Realizowana jest wówczas nie tylko wielostopniowa „obróbka” sygnału, ale i rozdzielczość zostaje zwiększona do trybu 1080p. Uzyskany w efekcie obraz ma jakość porównywalną z odtwarzanym z dysków Blu-ray. Jest płynny, bardzo ostry i kontrastowy, z doskonałymi przejściami tonalnymi. Ma odpowiednią gradację czerni, a w ciemnych scenach wszystkie szczegóły są widoczne. Kolory zyskują nowy poziom zróżnicowania i wyrazistości.

Sekcja audio odtwarzacza również prezentuje się bardzo dobrze. Urządzenie ma wszystkie najnowsze dekodery dźwięku z DTS HD High Resolution i Master Audio włącznie. Szkoda tylko, że dźwięk 7.1 można przesyłać jedynie złączem HDMI, ponieważ nie ma wyjścia analogowego 7.1 (a takie było we wcześniejszym modelu Panasonica) - jest tylko 5.1.

Warto dodać, że urządzenie oferuje dobre możliwości konfiguracyjne – pozwala określić wielkość współpracujących kolumn (np. ustawienie „małe” powoduje odcięcie basu na poziomie 100 Hz), ich odległość od słuchacza i poziom głośności każdej z nich. Co ciekawe, nie ma możliwości zwiększenia poziomu wysterowania kolumn, ale można zmniejszać ich skuteczność: przednie w zakresie 0-6 dB, a centralną i efektowe 0-12 dB.

Generalnie odtwarzacz oferuje bardzo wysokiej jakości, wyrażone i naturalne brzmienie - i to zarówno na wyjściach cyfrowych, jak i analogowym 5.1. Generowany przez urządzenie przestrzenny dźwięk jest bardzo obszerny, dobrze zbalansowany, z dynamicznym, mocnym basem, szczegółowym zakresem średnim i czystymi sopranami.

Na uwagę zasługuje także to, że BMP-BD30 jest jednym z pierwszych odtwarzaczy Blu-ray wyposażonych w obsługę DivX-ów. Okazało się jednak, iż funkcja ta jest niedopracowana. Z testowego zestawu filmów DivX na płytach DVD tylko ok. 30% zostało odtworzonych. Niestety nie były wyświetlane napisy, mimo że zgodnie z zaleceniami producenta pliki z nimi były zapisane w tym samym katalogu co film i miały identyczną nazwę. Natomiast DivX-y z kart SD w ogóle nie były odtwarzane.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: