Panasonic DMP-BD85

Solidnie wykonany i dobrze wyposażony odtwarzacz Blu-ray, oferujący wysokiej jakości obraz.

Najbardziej zaawansowany obecnie odtwarzacz Blu-ray Panasonica wizualnie nie różni się od poprzedników i jest bardzo niski (tylko 5,5 cm). Rozczarowuje jakość materiałów, z jakich wykonano jego obudowę – wykorzystano plastiki przeciętnej jakości. Centralnie, na froncie urządzenia, za odchylaną klapką umieszczono szufladę napędu, który pracuje sprawnie, ale dość głośno. Po jego prawej stronie ukryto czytnik kart pamięci SD XC oraz złącze USB. Natomiast na tylnym panelu zamontowano zestaw pozłacanych gniazd.

Obraz i dźwięk

Urządzenie ma dobrze działające układy poprawy jakości obrazu - procesor PHL Reference Chroma Plus i P4HD. Obróbka obrazu odbywa się wielostopniowo. PHL RCP dokonuje dokładnej separacji barw, następnie P4HD przetwarza niezależnie każdy piksel obrazu. Nawet przy odtwarzaniu filmów z Blu-ray, układ ten dokonuje 16-stopniowej detekcji ruchu w obrazie i zwiększa jego płynność. W efekcie jakość oferowanego obrazu jest znakomita. I to zarówno przy odtwarzaniu płyt Blu-ray, jak i przeskalowanego do 1080p z płyt DVD. Obraz jest ostry, kontrastowy, z doskonałymi przejściami tonalnymi kolorów i dobrą gradacją czerni - wszystkie szczegóły w ciemnych scenach są widoczne.

DMP-BD85 jest wyposażony w komplet najnowszych dekoderów audio (z DTS HD i Dolby TrueHD włącznie), lecz na wyjściach analogowych 7.1 generuje dźwięk nie najwyższej jakości - dosyć płaski i przeciętnie dynamiczny. Zdecydowanie lepszy jest na wyjściu cyfrowym HDMI.

Odtwarzacz dysponuje także układem Re-Master, przeznaczonym głównie do poprawiania dźwięku odtwarzanego z plików MP3 czy ze ścieżek audio płyt DVD. Można uruchomić jeden z kilku trybów jego pracy. Pierwszy wyraźnie dodaje brzmieniu dynamiki, drugi z kolei sprawia, że dźwięk jest bardziej miękki. Trzeci, najmniej udany, za mocno uwydatnia bas i „podciąga” wysokie tony. Z kolei najnowsze tryby, których zadaniem jest imitacja dźwięku uzyskiwanego ze wzmacniaczy lampowych, wyraźnie ocieplają brzmienie.

Funkcjonalność

Odtwarzacz wyposażono w zewnętrzny moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi, pracujący w standardzie „n” (300 Mb/s). Kontroler jest dość pokaźny i znajduje się w drugim porcie USB, zlokalizowanym na tylnym panelu obudowy. Instalacja modułu Wi-Fi jest łatwa - po jego podłączeniu wystarczy wybrać tylko odpowiednią opcję w menu konfiguracyjnym odtwarzacza. Alternatywnym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia za pomocą kabla do gniazda Ethernet. Jeżeli odtwarzacz podłączony jest do Internetu, można korzystać z funkcji Viera Cast (oferującej dostęp do wybranych serwisów internetowych) czy funkcji BD-Live (pobieranie dodatków przy odtwarzaniu płyt Blu-ray). Z kolei port USB pozwala na odtwarzanie, z podłączonych w ten sposób do odtwarzacza dysków, zdjęć cyfrowych JPEG, plików audio MP3, filmów DivX czy AVCHD i DivX HD (nie są natomiast obsługiwane MKV).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: