Panasonic F-VXR70G-K

Oczyszcza, nawilża, odświeża. Panasonic F-VXR70G-K to wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza wyposażony w zaawansowany system filtracji oraz pięć czujników jakości powietrza.

 • Funkcja: 3w1: oczyszcza, nawilża, odświeża
 • Maksymalna powierzchnia działania: 52 m²
 • Wydajność: 371,2 m³/h
 • Filtry: Wstępny, HEPA, węglowy, nawilżający
 • Rozmiar: 63,6 x 39,8 x 26,5 cm
 • Waga: 10,2 kg

Oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K to jedyny z testowanych modeli oczyszczaczy, który dodatkowo został wyposażony w wydajny nawilżacz powietrza (do 700 ml/h) z 3,5-litrowym zbiornikiem na wodę. Wyróżnia go wbudowana technologia Nanoe™, gwarantująca skuteczność oczyszczania powierzchni z pyłków, alergenów, grzybów i wirusów oraz umożliwiająca neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Jak zapewnia producent jony Nanoe™ dodatkowo nawilżają powietrze i korzystnie wpływają na wygląd skóry człowieka.

Skuteczność oczyszczania

Oczyszczanie powietrza jest zapewnione dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji, który składa się z:

 • Filtra wstępnego, odpowiedzialnego za zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy włosy.
 • Filtra HEPA, który odpowiada za zatrzymywanie wirusów, bakterii, pyłków roślin oraz zanieczyszczeń mechanicznych, w tym PM2.5 i PM10
 • Filtra węglowego, który eliminuje nieprzyjemne zapachy, a także szkodliwe substancje (m.in. formaldehydy)
 • Filtra nawilżającego, zapewniającego odpowiedni poziom nawilżenia powietrza; łączy suche powietrze z cząsteczkami wody. Filtr może być czyszczony ręcznie za pomocą wody.

Jak deklaruje producent, żywotność filtrów - HEPA, węglowego oraz nawilżającego - wynosi ok. 10 lat. Jednak należy pamiętać, że czas przydatności filtrów jest zależy od zanieczyszczenia powietrza w danym otoczeniu.

Dodatkowe filtry do oczyszczacza Panasonic F-VXR70G-K kosztują:

 • HEPA - 499 zł,
 • Węglowy - 299 zł,
 • Nawilżający - 299 zł.

5-stopniowy system czujników

Oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K został wyposażony w 5 czujników, które odpowiadają za pomiar jakości powietrza w danym otoczeniu oraz pozwalają kontrolować pracę urządzenia. Wśród nich znajdują się:

 • Czujnik zanieczyszczeń, który może wykrywać kurz domowy w powietrzu,
 • Czujnik zapachów, wyczuwający np. zapach dymu papierosowego,
 • Czujnik światła, który wykrywa nateżęnie oświetlenia w pomieszczeniu i automatycznie dostosowuje jaskrawość wskaźników oraz prędkość wentylatora. Np. w czasie snu, gdy w pomieszczeniu jest ciemno, urządzenie przechodzi w automatyczny tryb uśpienia,
 • Czujnik ruchu, aktywności człowieka - automatycznie reguluje prędkość wentylatora, gdy wyczuje ruch,
 • Czujnik wilgotności, wyczuwa wilgotność otoczenia. Po wykryciu odpowiedniego poziomu zapala się wskaźnik wilgotności umieszczony na przednim panelu sygnalizacyjnym.

Panasonic F-VXR70G-K

Funkcje i działanie

Oczyszczacz może działać w trybie automatycznym, jednocześnie w trybie oczyszczania i nawilżania lub wyłącznie w trybie oczyszczania. Wentylator może pracować w trzech prędkościach: niskiej, średniej i wysokiej. Istnieje również możliwość ustawienia prędkości automatycznej - oczyszczacz sam reguluje moc w zależności od stopnia zanieczyszczenia oraz wykrytej wilgotności.

Możliwa jest również zmiana przepływu powietrza. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia oczyszczacz może w różny sposób zasysać i wydmuchiwać powietrze przez panel i żaluzję, wystarczy wybrać jeden z dostępnych trybów. Możemy także zmienić ręcznie kierunek nawiewu nadmuchu.

Na panelu sterowania znajdziemy także opcję ustawienia wilgotności docelowej - 40%, 50% lub 60%, a także programator czasowy. Timer możemy ustawić na 2 godziny, 4 godziny lub 8 godzin (uśpienie) pracy. Nie zabrakło także blokady rodzicielskiej.

Istnieje jeszcze jedna funkcja, która wyróżnia oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K, a mianowicie energooszczędny tryb EcoNavi, umożliwiający monitorowanie naszej aktywności oraz jakości powietrza, by następnie oczyszczacz mógł dostosować swoje działanie do zapamiętanych warunków.

Panasonic F-VXR70G-K

Wygląd zewnętrzny

Panasonic F-VXR70G-K to oczyszczacz, który z pewnością wyróżnia się na tle swoich konkurentów - czarno-srebrna, połyskliwa konstrukcja z pewnością dopasuje się do nowoczesnych i eleganckich wnętrz. Poza tym nie zajmie wiele miejsca - jego rozmiary to 63,6 x 39,8 x 26,5 cm.

Urządzenie jest dosyć ciężkie - waży ok. 10 kg - ale posiada praktyczne kółka (z możliwością zablokowania), dzięki którym bez problemu przemieścimy oczyszczacz w dowolne miejsce. Oprócz tego, bo bokach znalazły się dodatkowe uchwyty, ułatwiające przenoszenie.

Pomiary i nasze wrażenia

Testując urządzenie w pomieszczeniu o całkowitej powierzchni ok. 25 m², sprawdziliśmy przede wszystkim przybliżony czas redukcji zanieczyszczeń do bezpiecznego poziomu (przy prędkości wentylatora ustawionej na maksimum). Aby to sprawdzić musieliśmy doprowadzić do "sztucznego" zanieczyszczenia pomieszczenia, używając aerozolu zapachowego oraz dymu z kadzidła.

Po rozpyleniu aerozolu poziom PM2.5 (na mierniku) wzrósł do 120 µg/m³. W tym czasie uruchomiliśmy oczyszczacz, wybierając tryb automatycznego przepływu powietrza oraz prędkość ustawioną na najwyższą. Czas, jaki upłynął do osiągnięcia bezpiecznego poziomu PM2.5 (ok. 10 µg/m³) to ok. 25 min. Aby pozbyć się z powietrza zapachu kadzidłowego dymu - z PM2.5 na poziomie 64 µg/m³ do 20 µg/m³ - urządzenie pracowało ok. 15 min (z przepływem powietrza ustawionym na Odor Smoke).

Sprawdziliśmy także, ile prądu zużywa urządzenie działając z maksymalną i minimalną mocą. Przy ustawieniach - Automatyczny przepływ powietrza, wyłączona funkcja nawilżania, prędkość najwyższa - odnotowaliśmy maksymalny wynik: 61 W, natomiast przy prędkości ustawionej na najniższy poziom - 7,8 W. W trybie jednoczesnego nawilżania i oczyszczania, ustawionym na 50% nawilżania (przy przepływie powietrza ustawionym na Auto ) osiągnęliśmy 15, 4 W. Sprawdziliśmy również pobór mocy podczas włączonego trybu EcoNavi, wynik wyniósł ok. 11 W.

Jeśli chodzi o głośność pracy urządzenia, to musimy przyznać, że w trybie uśpienia czy po prostu w pracy na najniższych obrotach, oczyszczacz jest bardzo cichy i nie przeszkadza w codziennej pracy czy podczas odpoczynku. Maksymalna odnotowana głośność pracy wynosiła 60,3 dB.

Podsumowanie

Urządzenie posiada wiele ciekawych funkcji i możliwości, które pomagają nam dostosować pracę urządzenia do indywidualnych potrzeb i zastanych warunków. Dodatkową zaletą jest z pewnością wbudowany nawilżacz powietrza, który wspomaga system filtracji i skuteczność oczyszczania powietrza, tym bardziej, że zastosowano tutaj technologię ewaporacyjnego nawilżania. W niewielkim urządzeniu umieszczono wszystko, co potrzebne, aby podnieść poziom jakości powietrza w naszym mieszkaniu.

Jest jednak jedna spora niedogodność, a mianowicie brakuje aplikacji mobilnej, która umożliwiłaby zdalne sterowanie urządzeniem. Obecnie, większość nowoczesnych oczyszczaczy jest wyposażona w moduł komunikacji bezprzewodowej, co znacznie ułatwia kontrolowanie pracy danego sprzętu - tu tego zabrakło. Co więcej, zabrakło również pilota. Niestety, aby wybrać odpowiednią opcję musimy za każdym razem posłużyć się przyciskami na panelu sterowania.

Warto także zaznaczyć, że jedynym wskaźnikiem jakości powietrza jest trzystopniowa sygnalizacja świetlna na panelu sterowania (kolor niebieski oznacza czyste powietrze, fioletowy - lekkie zanieczyszczenie, czerwony - duże zanieczyszczenie). Nie znamy konkretnych wartości poziomu zanieczyszczeń.

Decydując się na wymianę filtrów w jednym czasie, zapłacimy łącznie ok. 1000 zł, więc to dość sporo w porównaniu z ceną samego urządzenia. Obecnie oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K kosztuje: