Panasonic HDC-HS300

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość obrazu
  • Dobre wyposażenie

Wady:

  • Za wysoka cena

Pochodząca z najnowszej linii kamer Panasonica HDC-HS300 jest dość masywna i w porównaniu z innymi modelami oferowanymi przez tego producenta (np. SD200) dobrze wyposażona. Zapisujący filmy na HDD model HS300 okazał się jedną z najlepiej ocenianych przez nas kamer wideo rejestrujących obraz w rozdzielczości HD (1920x1080). Filmy jakie są rejestrowane za pomocą potrójnego przetwornika 3MOS jest ostry i "czysty" - charakteryzuje się bardzo niskim poziomem szumów.

Pochodząca z najnowszej linii kamer Panasonica HDC-HS300 jest dość masywna i w porównaniu z innymi modelami oferowanymi przez tego producenta (np. SD200) dobrze wyposażona. Na przykład do rzadkości należy już posiadanie przez nią wizjera bardzo dobrze sprawdzającego się w sytuacji gdy filmujemy w silnym oświetleniu lub chcemy oszczędzać energię na przykład podczas długiej wycieczki. Kamera zapisuje filmy na 120-gigabajtowym twardym dysku oraz karcie SDHC.

Jakość obrazu

Model HS300 okazał się jedną z najlepiej ocenianych przez nas kamer wideo rejestrujących obraz w rozdzielczości HD (1920x1080). Filmy jakie są rejestrowane za pomocą potrójnego przetwornika 3MOS (o rozdzielczości 3 x 3 miliony pikseli) jest ostry i "czysty" (charakteryzuje się bardzo niskim poziomem szumów). W porównaniu z innymi testowanymi przez nas kamerami HS300 nieźle sobie radzi przy słabym oświetleniu – jest w stanie rejestrować barwny, stosunkowo jasny obraz przy bardzo słabym oświetleniu (badaliśmy sprawność kamery także przy natężeniu światła wynoszącym zaledwie około 5 luksów). Kamerę można także pochwalić za sprawność systemów optycznej stabilizacji obrazu i ustawiania ostrości. Dość szybko (5,5 sek.) kamera potrafi dostosować się do zmiany temperatury barwowej oświetlenia.

Wygodna w obsłudze

Mimo że to dość duża i ciężka kamera, jest wygodna w obsłudze. Pewien problem mogą z nią mieć jedynie osoby (głównie panie) o małych i delikatnych dłoniach, nie zwyczajnych do długiego trzymania masywnych przedmiotów. Opracowując HS300 konstruktorzy Panasonica dostrzegli w końcu "ergonomiczną wpadkę" jaka przydarzyła się w poprzedniej serii kamer (na przykład SD100) polegającą na niewłaściwej lokalizacji minidżojstika – był on umieszczony na płaszczyźnie prostopadłej do panelu LCD. Sterowanie HS300 jest znacznie wygodniejsze w porównaniu do poprzedników – ustawianie parametrów odbywa się na dotykowym ekranie LCD. Tuż pod nim zlokalizowano kilka przycisków wywołujących niektóre funkcje kamery (skróty do menu głównego i podręcznego, dodatkowy przycisk uaktywniający nagrywanie, dodatkowe przyciski sterujące zoomem czy przycisk kasowania). Pod kciukiem tuż nad głównym przyciskiem "rec" zlokalizowano koło trybów pracy zintegrowane z włącznikiem kamery (dostępne są na nim tryby "odtwarzanie", "rejestracja filmów" i "rejestracja zdjęć"). Na górze kamery tradycyjnie umieszczono dźwigienkę zoomu, która chodzi bardzo lekko, dzięki czemu podczas zmiany ogniskowej nie dochodzi do przypadkowego obracania kamerą wokół osi optycznej obiektywu. Jak w większości zaawansowanych modeli amatorskich kamer wideo zastosowano pierścień służący do ustawiania ostrości. W momencie pokręcania, w środkowej części ekranu pojawia się okno z powiększonym fragmentem kadru co ułatwia ręczne ustawienie ostrości (a przynajmniej zwiększa precyzję). Kolejną cechą modelu zaawansowanego jest zastosowanie stopki do instalacji lampy doświetlającej lub zewnętrznego mikrofonu (w stopce kamer Panasonica w przeciwieństwie do produktów Canona czy Sony, nie ma złącz sterujących zainstalowanym urządzeniem). Zaletą urządzenia jest zgodność kadru rejestrowanego z prezentowanym na ekranie LCD. Niestety należy to do rzadkości – na ogół rejestrowany kadr jest szerszy.

Podsumowanie

Kamera okazała się jedną z najlepszych kamer HD jakie testowaliśmy. Egzemplarz, który został dostarczony do naszego laboratorium, pochodzi z pierwszej partii – jest tak zwanym "samplem testowym". Nie wykluczone zatem, że niektóre cechy rejestrowanego obrazu mogą jeszcze ulec poprawie po opracowaniu finalnej wersji firmware’u. W chwili wykonywania testu otrzymaliśmy szacunkową cenę produktu ustaloną na około 7000 złotych. Miejmy nadzieję, że polski oddział Panasonica wprowadzi ten produkt na rynek ustalając cenę na znacznie niższym poziomie. Inaczej model HS300 można by określać jako horrendalnie drogi.