Panasonic HDC-HS700

Siedemsetka jest obecnie najwyższym modelem wśród amatorskich kamer wideo Panasonica, które rejestrują obraz Full HD. Filmy i zdjęcia rejestrowa są na z twardym dysku o pojemności 240 GB lub na kartach SD. Jest to jeden z pierwszych modeli, które obsługują nie tylko standard SDHC (karty do pojemności do 32 GB) ale także SDXC (eXtended Capacity), które mogą pomieścić do 2 TB danych. Kamerę wyposażono w potrójny przetwornik 3MOS oraz wyjątkowo jasny 12-krotny zoom zintegrowany z optycznym stabilizatorem obrazu Power O.I.S. Kamera została przystosowana do rejestracji filmów o rozdzielczości 1920x1080 w trybie progresywnym 50p. Urządzenie należy do grona najlepiej ocenianych przez nasze laboratorium amatorskich kamer wideo.

Siedemsetka jest obecnie najwyższym modelem wśród amatorskich kamer wideo Panasonica, które rejestrują obraz Full HD. Filmy i zdjęcia rejestrowa są na z twardym dysku o pojemności 240 GB lub na kartach SD. Jest to jeden z pierwszych modeli, które obsługują nie tylko standard SDHC (karty do pojemności do 32 GB) ale także SDXC (eXtended Capacity), które mogą pomieścić do 2 TB danych. Kamerę wyposażono w potrójny przetwornik 3MOS oraz wyjątkowo jasny 12-krotny zoom zintegrowany z optycznym stabilizatorem obrazu Power O.I.S.

Budowa

Model oznaczony symbolem HS700 nie należy do najmniejszych. Nic dziwnego – musi pomieścić nie tylko obiektyw z układem trzech matryc ale także twardy dysk. Na obiektywie znajduje się duży i wygodny w obsłudze pierścień. Tuż za nim (na górze obudowy) znajduje się system mikrofonów, które pozwalają rejestrować przestrzenny dźwięk w systemie 5.1. Dalej zlokalizowano zamykany klapką uchwyt służący do instalacji akcesoriów (w systemie Panasonica akcesoria do kamery trzeba podłączać kablem – w „sankach” nie znajdują się bowiem styki.

Na prawym boku, pod kciukiem użytkownika zlokalizowano mechaniczny przełącznik trybów pracy. Można na nim ustawić tryb wideo, foto oraz odtwarzania. To bardzo wygodne rozwiązanie – pozwala na szybko ustawić żądany tryb pracy.

W doku monitora LCD zlokalizowano chronione klapką styki (HDMI, USB, A/V i gniazdo kart SD) a także przycisk pozwalający na szybkie włączanie trybu rejestracji najwyższej jakości – 1080 50p.

Konstruktorzy zastosowali dotykowy, 3-calowy, monitor LCD o rozdzielczości nieco ponad 230 tysięcy pikseli. Naszym zdaniem w tak drogiej kamerze producent mógłby zastosowac ekran lepiej pasujący do tej klasy urządzenia (w porównywalnych modelach Sony już dawno stosowano monitory o rozdzielczości przekraczającej 920 tysięcy pikseli, ten sam trend widać w wysokich modelach Canona). Pod ekranem, na ramce ruchomego panelu zlokalizowano kilka przycisków.

Optyka

Inżynierowie Panasonica zastosowali bardzo jasny obiektyw – przy najkrótszej ogniskowej jego światło wynosi aż 1:1,5. Pozwala on na 12-krotne zbliżanie filmowanej sceny. Producent określa go mianem szerokokątnego – pozwala obejmować plan tak, jak małoobrazkowy obiektyw 35 mm. Patrząc na to okiem osoby rozpieszczonej optyką 25 czy 28 mm, które nie są już rzadkością nawet w tanich aparatach kompaktowych, określenie wydaje się dziwne. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że kamery używają fizycznie mniejszych niż aparaty matryc. Ze względu na to może być trudniej wykonać równie szerokokątną ja w aparatach optykę, charakteryzującą się odpowiednio dobrą do wymagań kamer HD rozdzielczością optyczną. W amatorskiej kamerze wideo, obiektyw, który wraz z matrycą odpowiada małoobrazkowemu układowi 35 mm można uznać za szerokokątny.

Obiektyw jest zintegrowany z bardzo skutecznym systemem optycznej stabilizacji – kolejną generacją opracowanego przez Panasonica systemy O.I.S – określanego jako Power O.I.S.

Nagrywanie przed czasem

Kamera dysponuje nie nową, ale ciekawą funkcją „Pre rec”. Uaktywnienie jej spowoduje, że kamera będzie na bieżąco rejestrować obraz, mimo tego, że użytkownik nie uaktywnił nagrywania. Kamera permanentnie rejestruje i zapisuje w buforze pamięci kilka sekund. Gdy użytkownik rozpocznie nagrywanie wciskając „czerwony” przycisk przed filmem zostanie zapisane kilka sekund nagrania poprzedzającego moment rozpoczęcia przez użytkownika rejestracji. Funkcja ta przydaje się w sytuacjach, kiedy warta uwiecznienia scena może pojawić się nagle i zaskoczyć filmującego (na przykład wyobraźmy sobie, że obserwujemy wyścig Formuły 1 w Monte Carlo i czekamy aż zza zakrętu wyjedzie się bolid Roberta Kubicy).

Jakość obrazu

Jak wspominaliśmy na wstępie model HS700 należy do grona najlepiej ocenianych przez nasze laboratorium amatorskich kamer wideo. Bardzo wysoko oceniamy ostrość obrazu, odwzorowanie przejść tonalnych (co nie częste w kamerach!) oraz bardzo sprawne systemy stabilizacji obrazu oraz autofokusu. Słabszą stroną (choć nie słabą) jest tylko dynamika obrazu – kamera nieco „przepaliła” najjaśniejszy obszar specjalnie przygotowanej do testów dynamiki sceny (kontrastowo oświetlone bardzo jasne i ciemne figurki).

Kamera jest produktem prezentującym duże możliwości i rejestruje bardzo dobrej jakości filmy (szczególnie w trybie 1080 50p). Niestety ma pewną przykrą wadę – słono trzeba za nią zapłacić.