Panasonic HDC-SX5

Zalety:

  • Dobra jakość obrazu
  • Sprawna stabilizacja optyczna

Wady:

  • Zapis z przeplotem

Niedroga, lecz udana kamera wyposażona w sensor typu 3CCD, składający się z 3 matryc o rozdzielczości 0,56 MP każda. Dzięki niewielkiemu przesunięciu matryc względem siebie możliwa jest rejestracja obrazu o rozdzielczości niewiele ponad 2 miliony pikseli, co pozwala na nagrywanie filmów o "pełnej" jakości HD (1920x1080 pikseli).

Niedroga, lecz udana kamera wyposażona w sensor typu 3CCD, składający się z 3 matryc o rozdzielczości 0,56 MP każda. Dzięki niewielkiemu przesunięciu matryc względem siebie możliwa jest rejestracja obrazu o rozdzielczości niewiele ponad 2 miliony pikseli, co pozwala na nagrywanie filmów o "pełnej" jakości HD (1920x1080 pikseli). Jak w większości obecnych na rynku konsumenckich modeli kamer Full HD zastosowano metodę rejestracji naprzemianliniowej (tzw. przeplot) – kamera na zmianę sczytuje z matryc linie parzyste i nieparzyste z częstotliwością 50 razy na sekundę. Sekunda filmu składa się zatem z 25 pełnych latek. Panasonic ogłosił niedawno wprowadzenie konsumenckiego modelu kamkordera HD (HDC-SD9), który rejestruje obraz metodą progresywną czyli sczytuje pełne klatki 25 razy na sekundę.

HDC-SX5 to model hybrydowy, który może nagrywać filmy zarówno na kartach SDHC/SD, jak i na 8-cm dyskach DVD-R (RW oraz RAM). Pod względem budowy SX5 przypomina inne kompaktowe kamery DVD Panasonika. Większość przycisków i dźwigienek sterujących kamkorderem zlokalizowano pod kciukiem prawej dłoni. Znajduje się tam koło trybów pracy. W jego środku umieszczono minidżojstik umożliwiający nawigowanie po menu kamery. Koło trybów pracy zostało podzielone na dwie strefy – pierwsza ustawia kamerę w trybie High Definition, druga w trybie rozdzielczości standardowej (STD). Tuż obok koła zlokalizowano przycisk uaktywniający nagrywanie oraz przyciski menu. Powyżej zlokalizowano przycisk wyzwalania migawki aparatu cyfrowego oraz dźwignię zoomu.

Producnet chwali się nowym, zaawansowany systemem optycznej stabilizacji obrazu (Advanced O.I.S.), który zapobiega rozmyciu obrazu spowodowanego nawet niewielkim drżeniem ręki. Poprzedni system kompensował drżenie rąk około 500 razy na sekundę, natomiast Advanced O.I.S. robi to około 4000 razy na sekundę.

Panasonic HDC-SX5 może zarejestrować nawet 180 minut wideo na karcie SDHC o pojemności 8 GB i 60 minut na dwuwarstwowym dysku DVD-R (podane czasy jednak odnoszą się do trybu nagrywania w niższej jakości "HE", w którym obraz rejestrowany jest z rozdzielczością 1440x1080 punktów). Model ten może wewnętrznie kopiować obrazy video z kart SDHC/SD na 8-centymetrowe dyski DVD poprzez pojedyncze naciśnięcie przycisku tak, że nie trzeba używać komputera. Można również rejestrować filmy wideo na dysku DVD ze standardową rozdzielczością (MPEG2), aby odtwarzać je na standardowym odtwarzaczu DVD.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier