Panasonic Lumix DMC-FP1

Zalety:

  • Bardzo smukła obudowa
  • Szybkie uruchamianie się (1,1 sekundy)
  • Mechaniczny stabilizator obrazu

Wady:

  • Wąski kąt widzenia obiektywu
  • Nienajlepsza ostrość obrazu

Aparat jest pierwszym modelem z nowej serii Lumiksów. DMC-FP1 jest typowym przedstawicielem aparatów typu „slim” – grubość jego obudowy wynosi zaledwie 18,3 mm. Zwraca uwagę charakterystyczną dla konkurencyjnych, smukłych cyfrówek Sony z serii „T” klapką chroniącą optykę. Jest ona także zintegrowana z włącznikiem aparatu. W aparacie zastosowano łamany układ optyczny. Obiektyw znajduje się wewnątrz korpusu i został zamontowany prostopadle do domniemanej osi optycznej (czyli równolegle do płaszczyzny ekranu LCD). Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie smukłego kształtu obudowy.

Aparat jest pierwszym modelem z nowej serii Lumiksów. DMC-FP1 jest typowym przedstawicielem aparatów typu „slim” – grubość jego obudowy wynosi zaledwie 18,3 mm (miejscami nawet 16,4 mm). Zwraca uwagę charakterystyczną dla konkurencyjnych, smukłych cyfrówek Sony z serii „T” klapką chroniącą optykę. Jest ona także zintegrowana z włącznikiem aparatu.

Obudowa

Na górnej ściance cyfrówki zlokalizowano mechaniczny włącznik, przycisk wywołujący tryb „Inteligentny auto” oraz spust migawki z okalającą go dźwigienką służącą do zmiany ogniskowej. Z tyłu zlokalizowano typowy zespół „strzałek” nawigacyjnych, z piątym przyciskiem „MENU/SET” w środku. Nie zastosowano koła nastaw – tryb pracy wybiera się poprzez wciśnięcie zlokalizowanego na tylnej ściance przycisku „mode”.

Panasonic Lumix DMC-FP1 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Zaletami tego typu baterii są bardzo dobra relacja pojemności do wagi oraz krótki czas ładowania. Aparat wraz z bateriami waży 139 gram.

Łamany układ optyczny

W aparacie zastosowano łamany układ optyczny. Obiektyw znajduje się wewnątrz korpusu i został zamontowany prostopadle do domniemanej osi optycznej (czyli równolegle do płaszczyzny ekranu LCD). Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie smukłego kształtu obudowy. Niestety ten typ optyki ma pewne wady – jest na ogół dość ciemny i ma pewne ograniczenia związane z rozdzielczością.

Elektronika

Kompakt wyposażono w matrycę o rozdzielczości 12mln pikseli. Jest to przetwornik typu 1/2,3 cala. Należy on do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości. Zdjęcia zapisywane są na nośniku typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej.

Optyka

Cyfrówka została wyposażona w obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa optyki aparatu to ekwiwalent 35 milimetrów. Niestety nie jest to obiektyw szerokokątny. Aparatem tym trudno będzie zatem objąć szeroki plan w ciasnym pomieszczeniu, czy rozległy budynek stojąc od niego w niewielkiej odległości. Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,5. Obiektyw niestety należy do "ciemnych" – to cena, jaką trzeba zapłacić za zastosowanie „łamanego” układu optycznego. Na szczęście braki w jasności może rekompensować mechaniczny stabilizator obrazu.

Kontrola kadru

Lumix DMC-FP1 wyposażono ekran LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230000 pikseli. Zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Użytkownik może skorzystać jedynie z trybów fotograficznych zautomatyzowanych (w tym programów tematycznych). Niestety nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. DMC-FP1 jednak pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Konstruktorzy umożliwili użytkownikowi tego kompaktu filmowanie w rozdzielczości HD (720p). Niestety podczas filmowania nie można zmieniać ogniskowej.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Panasonic Lumix DMC-FP1 otrzymał 5 punktów na 10 możliwych. Jak widać, pod względem szczegółowości rejestrowanego obrazu, aparat nie zachwyca – to kolejne wspomniane już wcześniej następstwo zastosowania „łamanego” układu optycznego. Jak się okazuje jeszcze nie ostatnie -trudno jest także chwalić ten model za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 3,4 punktu.

W próbie dynamiki, czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 5 punktów na dziesięć. W teście poziomu szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4 punkty (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 2,3 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 4,8 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 6,2 punktu.