Panasonic Lumix DMC-FS10

Zalety:

  • Szerokokątny obiektyw
  • Jasna optyka
  • Mechaniczny stabilizator obrazu
  • Bardzo dobra ostrość zdjęć

Wady:

  • Słaba dynamika obrazu i spore szumy

Aparat jest malutką, klasycznie zaprojektowaną cyfrówką. Zastosowano w nim teleskopowo, całkowicie chowający się w korpusie obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającym 28–140 mm i świetle 1:2,8-6,9. FS10 został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 milionów pikseli, co pozwala zapisywać zdjęcia o wymiarach 4000 x 3000 punktów. Jest to matryca typu 1/2,3 cala. Aparat pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości HD (standard 720p).

Aparat jest malutką, klasycznie zaprojektowaną cyfrówką. Zastosowano w nim teleskopowo, całkowicie chowający się w korpusie obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającym 28–140 mm i świetle 1:2,8-6,9. FS10 został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 milionów pikseli, co pozwala zapisywać zdjęcia o wymiarach 4000 x 3000 punktów. Jest to matryca typu 1/2,3 cala. Aparat pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości HD (standard 720p).

Budowa

Na górnej ściance aparaty zlokalizowano mechaniczny włącznik, przycisk wywołujący tryb „Inteligentny auto” oraz spust migawki z okalającą go dźwigienką zmiany ogniskowej. Rozkład przycisków na tylnej ściance jest równie klasyczny, jak budowa całej cyfrówki – zastosowano zespół „strzałek” nawigacyjnych, z przyciskiem „MENU/SET” w środku. Nie zastosowano koła nastaw – tryb pracy wybiera się poprzez wciśnięcie przycisku „mode”.

Przełącznik zapis/odczyt

Znalazło się także miejsce dla mechanicznego przełącznika zmiany trybów pracy (zapis/odczyt). Rozwiązanie to nie jest naszym daniem najwygodniejsze – w sytuacji gdy już nie chcemy oglądać wykonanych zdjęć trzeba przesunąć przełącznik do pozycji „zapis” (ikonka aparatu). Wygodniej jest nie musieć tego czynić i wyłączenie trybu odtwarzania realizować przyciśnięciem do połowy spustu migawki (taki system występuje w aparatach, w których w tryb odtwarzania wprowadza się poprzez wciśnięcie przycisku).

Karta razem z baterią, ale daleko od gwintu (nie jest w osi optycznej – zlokalizowano przy skraju obudowy).

Panasonic Lumix DMC-FS10 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Kompakt razem z akumulatorem waży 144 gramy. Uruchamia się w 1,2 sekundy.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Jest to matryca typu 1/2,3 cala - należy do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości. Zdjęcia oraz filmy zapisywane są na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w pamięci wewnętrznej.

Optyka

Aparat ten został wyposażony w obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu to ekwiwalent 28 milimetrów. Jest to zatem obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:2,8. To jasna optyka - pozwala na używanie krótkich czasów otwarcia migawki nawet w słabszym oświetleniu. Dodatkowo zastosowano mechaniczny stabilizator obrazu.

Kontrola kadru

Lumix DMC-FS10 dysponuje monitorem LCD, którego przekątna wynosi 2,7 cale a rozdzielczość 230000 pikseli. Ekran ten zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Użytkownik może skorzystać jedynie z trybów fotograficznych zautomatyzowanych (w tym programów tematycznych). Nie można ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala jednak na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Panasonic Lumix DMC-FS10 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości HD (720p). Niestety podczas filmowania nie można zmieniać ogniskowej.

Obsługa

Podobnie jak w przypadku innych kompaktów tego producenta dobrze oceniamy menu. Jest przejrzyste i szybko można ustawić w nim wybrane parametry i funkcje.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Panasonic Lumix DMC-FS10 otrzymał 9 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem bogaty w szczegóły. Trudno jest jednak chwalić go za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 2,9 punktu.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie dynamiki, która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał tylko 5,5 punktu na dziesięć. Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał jeszcze mniej, bo 4,6 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,1 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 4,9 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 6,7 punktu.