Panasonic Lumix DMC-FT1

Zalety:

  • Możliwość fotografowania pod wodą
  • Rejestracja filmów HD
  • Niezła jakość obrazu (w porównaniu do innych cyfrówek do zadań specjalnych)

Wady:

  • Brak wizjera optycznego

DMC-FT1 To pierwszy aparat Panasonica, który jest odporny na działanie wody i uderzenia. Cyfrówka przypomina obecne na rynku od kilku lat kompakty Olympusa z serii "mju SW/TOUGH". Model DMC-FT1 został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,33 cala o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Zastosowano przekierowywany pryzmatem obiektyw, pozwalający na rejestrację szerokich planów (zoom 4,6x o zakresie ogniskowej 28-128 mm). Aparat możesz zanurzyć do głębokości 3m i upuścić z wysokości 1,5m.

Pod względem budowy cyfrówka przypomina kompakty Olympusa z serii "mju SW/TOUGH". Podobne są zarówno kształt i wielkość, jak i rozkład przycisków sterujących cyfrówką. Tuż obok 2,7-calowego ekranu LCD znajduje się zespół przycisków nawigacyjnych ("strzałek") – ułożonych w układzie krzyżowym. W środku, między nimi zlokalizowano przycisk potwierdzenia MENU/SET. Wokół przycisków nawigacyjnych znajdują się jeszcze 4 przyciski służące do przełączania cyfrówki w tryb odtwarzania, wyłączania i włączania ekranu LCD czy dwufunkcyjny przycisk menu podręczne (Q.MENU)/kasowanie. Powyżej zlokalizowano koło zmiany trybów pracy. Dokładnie takim samym zestawem przycisków oraz umieszczonym na pleckach aparatu kołem dysonuje najnowsza cyfrówka do zadań specjalnych Olympus mju TOUGH 6000. Być może inżynierowie Panasonica wzorowali się na rozwiązaniach opracowanych przez konkurencyjny koncern. Możliwe jest także to, że pierwszy wodoodporny model Panasonica został stworzony we współpracy z doświadczonymi w projektowaniu tego typu aparatów, specjalistami z Olympusa (jak wiadomo firmy wspólnie pracują nad rozwojem innych technologii: Cztery Trzecie i Mikro Cztery Trzecie).

Możliwości

DMC-FT1 został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,33 cala o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Zastosowano obiektyw przekierowywany pryzmatem (rozwiązanie stosowane w większości płaskich aparatów typu slim), pozwalający na rejestrację szerokich planów (zoom 4,6x o zakresie ogniskowej 28-128 mm). Podobnie jak wspomniany wyżej Olympus mju TOUGH 6000, pierwszy wodoodporny Lumix wytrzymuje zanurzenie do głębokości 3m i upadek z wysokości 1,5m.

Model Panasonica ma jednak cechę, która odróżnia go od podobnej konstrukcji Olympusa - może rejestrować filmy w rozdzielczości HD. Co ciekawe, jest nielicznym aparatem fotograficznym, który rejestruje ruchome obrazy w formacie podobnym (jak nie takim samym) do stosowanego w kamerach wideo – zastosowano kodek oznaczony jako AVCHD Lite. Aparat rejestruje filmy w rozdzielczości 720p.

Jakość zdjęć

Mimo, że aparat nie otrzymał najwyższych not za ostrość obrazu, wśród aparatów z przekierowywanym obiektywem pod względem odwzorowywania najmniejszych detali jest najlepszy. W porównaniu do innych aparatów kompaktowych aparat nieźle wypadł także w próbie określającej poziom szumów.