Panasonic Lumix DMC-FZ38

Model ten jest następcą dobrze ocenionego superzoomu, oznaczonego jako FZ28. Konstruktorzy nie wprowadzili wielu zmian konstrukcyjnych. Wbrew trendom nie zmieniła się rozpiętość ogniskowej – pozostawiono 18-krotną różnicę między najkrótszą a najdłuższą ogniskową.

Aparat jest następcą jednego z najlepiej ocenianych przez nas superzoomów. Mimo, że FZ28 ma już następcę nadal pozostaje w ofercie wielu sklepów internetowych. Nic dziwnego – model bardzo dobrze wypadł w testach. Na wyróżnienie zasługiwała ostrość rejestrowanego przezeń obrazu. Nowy model nie jest pod tym względem gorszy – szczegółowość obrazu oceniliśmy na tym samym poziomie (9,5 / 10 punktów). Konstruktorzy nieznacznie poprawili możliwości nowego modelu pod względem dynamiki obrazu i poziomu szumów (zarówno przy najniższej czułości, jak i podwyższonej do ISO400).

Zmiany

Nowy model nie różni się znacznie od swojego poprzednika. Został wyposażony w matrycę o nieznacznie większej rozdzielczości (liczba rejestrowanych pikseli wzrosła z 10 do 12 megapikseli). Nowy aparat może też nagrywać filmy w rozdzielczości HD (720p) z wykorzystaniem kodeka AVCHD (ze względu na niższy standard HD określanym przez producenta jako „lite”).

Optyka

Optykę pozostawiono bez zmian – użytkownik FZ38 może korzystać z 18-krotnego zoomu pracującego w zakresie (ekwiwalentnej) ogniskowej 27-486 mm. Obiekty pozwala zarówno na obejmowanie szerokich planów, jak też wykonywanie silnych zbliżeń. Na uwagę zasługuje duży otwór względny – przy „szerokim kącie” światło obiektywu wynosi 1:2,8.

Funkcje i sterowanie

Aparat został zaprojektowany jak większość cyfrówek typu superzoom – wyposażono go w małą, ale poprawiającą komfort trzymania rękojeść oraz koło trybów pracy PASM (użytkownik może sterować zarówno czasem jak i przysłoną). Niestety aparat nie dysponuje ani jednym kółkiem zmiany wartości.W eksplorowaniu menu pomoże niewielki minidżojstik oraz zespół przycisków nawigacyjnych („strzałek”). Konstruktorzy przewidzieli dedykowany przycisk służący do rozpoczynania i kończenia rejestracji wideo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: