Panasonic Lumix DMC-TZ7

Zalety:

  • Bardzo dobra szczegółowość obrazu
  • Szerokokątny obiektyw
  • Możliwość nagrywania filmów HD

Wady:

  • Nie można sterować ani przysłoną ani czasem ekspozycji

Model ten można określić w kilku słowach: mały aparat, duży zoom. Lumiksy z serii TZ należą do najpopularniejszych cyfrówek Panasonica. Model TZ7 wyposażono w matrycę o rozdzielczości 10 milionów pikseli i 12-krotny szerokokątny zoom o zakresie ogniskowej odpowiadającym 25-300 mm. Aparat, tak jak jego poprzednik (TZ5) może rejestrować filmy w standardzie 720p.

Panasonic proponuje kolejną wersję swojego eleganckiego i stosunkowo niedużego kompaktu z serii TZ. Nowy model dysponuje 12-krotnym zoomem optycznym. Konstruktorzy zwiększyli zakres ogniskowej (poprzednik - TZ5 - miał zoom 10x) oraz poszerzyli pole widzenia. Dzięki temu, że najkrótsza ogniskowa to ekwiwalent 25 mm, aparat został przystosowany do obejmowania jeszcze szerszych kadrów (w TZ5 mieliśmy 28 mm). Nieco podwyższono też rozdzielczość matrycy CCD - z 9 do 10 megapikseli.

Budowa

Z tułu cyfrówki znajduje się duży, trzycalowy monitor LCD o wysokiej rozdzielczości (460000 pikseli). Ekran może automatycznie dostosowywać poziom jasności do panujących warunków oświetleniowych. Niestety TZ7 nie wyposażono ani w wizjer optyczny, ani elektroniczny.

Dobrze oceniamy wygodę obsługi – korpus trzyma się wygodnie, a menu (zarówno główne jak i podręczne) jest przejrzyste i intuicyjne. Niestety TZ7 nie pozwala na kontrolę ekspozycji – nie możesz zatem ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani wpływać na otwór przysłony. Pod tym względem przegrywa z bardzo podobnym modelem konkurencji – Canonem SX200 IS.

Optyka

Jak już pisaliśmy zastosowano obiektyw o 12-krotnym współczynniku zbliżania. Użytkownik może fotografować w zakresie ogniskowej odpowiadającej 25-300 mm. Największy otwór przysłony w zależności od ogniskowej wynosi 3,3-4,9. Obiektyw został zbudowany aż z 10 elementów optycznych w 8 grupach – w konstrukcji wykorzystano między innymi soczewki asferyczne. Jak każdy nowy kompakt Panasonica, także i obiektyw TZ7 został wyposażony w mechaniczny (optyczny) stabilizator obrazu MEGA O.I.S.

Jakość zdjęć

Aparat jest jednym z najlepiej ocenianych kompaktów w teście ostrości obrazu. Nie zachwyciła nas dynamika czyli zdolność aparatu do jednoczesnego rozpoznawania szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach kadru.

Aparat, jak większość innych bardzo słabo radzi sobie z prawidłowym dostosowaniem się do temperatury barwowej sztucznego oświetlenia. Obrazy rejestrowane przy świetle żarowym są zażółcone.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier