Panasonic Lumix DMC-ZX3

W ofercie Panasonica pojawił się następca modelu DMC-ZX1 - malutkiego, wręcz kieszonkowego superzooma. Model oznaczony jako ZX3 dysponuje 8-krotnym szerokokątnym zoomem i matrycą zdolną rejestrować obraz ze szczegółowością 14 milionów pikseli. Szczodrość w ilości umieszczonych na matrycy fotodetektorów niestety nie poszła w parze z nazbyt dużą rozdzielczością wyświetlacza - jak na cyfrówkę z 2011 roku nie jest niestety przesadnie duża. Panasonic Lumix DMC-ZX3 rejestruje filmy w "małej" rozdzielczości HD z kompresją AVCHD.

Jeśli komuś zależy na bardzo małej i lekkiej cyfrówce powinien rozważyć zakup Lumiksa DMC-ZX3. Aparat, którego przednia ścianka jest niewiele tylko większa od formatu karty kredytowej wraz z baterią i kartą pamięci waży zaledwie 159 gram. Nie tylko małe gabaryty są atutem nowej konstrukcji Panasonica. To, czym kusi ZX-3 to połączenie niewielkich wymiarów z imponującymi możliwościami optycznymi. Aparat został wyposażony w ośmiokrotny zoom przystosowany do obejmowania bardzo szerokiego planu. Najkrótsza ogniskowa obiektywu to ekwiwalent 25 milimetrów. Jak inne tego typu cyfrówki świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach. Optyka Panasonica DMC-ZX3 została wyposażona w mechaniczny stabilizator obrazu Power O.I.S.

Budowa

Jest to kolejna w pełni zautomatyzowana cyfrówka, która "udaje" sprzęt dla bardziej wymagającego fotoamatora. W aparacie wbudowano bowiem koło trybów pracy, podobne do tego jakie montuje się w zaawansowanych kompaktach, hybrydach czy lustrzankach. Nie znajdziesz na nim jednak "kreatywnej" strefy PASM. Inżynierowie umieścili na nim tylko 6 pozycji: prócz "zwykłego" trybu fotografowania nazwanego "normalne zdjęcie" znalazły się też 2 tryby ustawień indywidualnych, "schowek" oraz SCN grupujący wiele programów tematycznych (m.in. "zachód słońca", "dziecko", "jedzenie" czy program stylizujący fotografię na zdjęcie otworkowe).

Na tylnej ściance zlokalizowano typowy nawigator składający się z przycisków - "strzałek". Stanowią one także skróty do kompensatora ekspozycji, trybu makro, samowyzwalacza oraz menu lampy błyskowej. Do przełączania Panasonica DMC-ZX3 między trybami zapis/odczyt służy umieszczony pod kciukiem mechaniczny przełącznik. Tuż pod nim znalazło się miejsce dla przycisku wideo.

Panasonic Lumix DMC-ZX3, jak wiele innych aparatów tej klasy, nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu.

Panasonic Lumix DMC-ZX3 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 895 mAh.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje matrycą o rozdzielczości 4320x3240 (14mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali sensor typu 1/2,3 cala. Szkoda, że producent bierze nadal udział w "wyścigu pikseli" - gdyby umieścił sensor uboższy o co najmniej 6 Mpx byłaby szansa znacznej poprawy wielu parametrów obrazu (o czym dalej).

Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 4-32GB oraz SDXC, które mają osiągać pojemność nawet 2TB) lub w pamięci wewnętrznej. Cyfrówka uruchamia się zaledwie w 1,3 sekundy.

Kontrola kadru

Lumix DMC-ZX3 dysponuje wyświetlaczem LCD o przekątnej 2,7 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia co prawda wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. W wielu konkurencyjnych konstrukcjach, nawet w klasie cenowej Lumiksa DMC-ZX3, konstruktorzy stosują lepsze wyświetlacze. Na przykład tańszy model kieszonkowego superzoomu Ricoha - CX1 ma ekran większy od ZX3 i składający się nie z 230 lecz 922 kpx.

Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Filmowanie

Panasonic Lumix DMC-ZX3 pozwala na nagrywanie filmów w "małej" rozdzielczości HD - standardzie 720p kodowaną wykorzystywanym w kamerach wideo AVCHD. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego. Cyfrówkę można podłączyć bezpośrednio do telewizora czy projektora kablem HDMI.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Panasonic Lumix DMC-ZX3 otrzymał 10 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 7,3 punktów.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - aparat otrzymał 5,1 punktu na dziesięć. To słaby wynik - zbyt duża rozdzielczość małego sensora z pewnością niekorzystnie wpływa na rozpiętość tonalną zdjęć Lumiksa DMC-ZX3. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 5,5 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,3 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5,6 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa niewielkiej zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 5,7 punktu. To niezły rezultat.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) Panasonic Lumix DMC-ZX3 poległ (jak większość aparatów).

Oceny szczegółowości obrazu oraz dynamiki zostały wystawione na podstawie wzrokowej oceny zdjęć testowych. Pozostałe wyniki wystawiliśmy na podstawie danych pochodzących z oprogramowania do analizy wzorca Gretag Macbeth napisanego na potrzeby naszych testów laboratoryjnych (aplikacja EmZet Computing PCWK Macbeth.

Podsumowując

Ostrość.

W teście ostrości obrazu Panasonic Lumix DMC-ZX3 otrzymał 10 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły.

Odwzorowanie barw.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5,6 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa niewielkiej zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 5,7 punktu. To niezły rezultat.

Dystorsja.

Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 7,3 punktów.

Dynamika.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - aparat otrzymał 5,1 punktu na dziesięć. To słaby wynik - zbyt duża rozdzielczość małego sensora z pewnością niekorzystnie wpływa na rozpiętość tonalną zdjęć Lumiksa DMC-ZX3.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: