Panasonic Lumix DSC-LX5

Panasonic zaprezentował kolejną wersję swojego superkompaktu – następca LX3 dysponuje obiektywem o świetle 1:2,0-3,3. Aparat jest zaledwie jednym z kilku wyposażonych w tak jasny obiektyw. Użytkownik może cieszyć się także bardzo dobrym wyświetlaczem i możliwością nagrywania filmów HD (720p) zapisywanych w wydajnym formacie AVCHD. Podobnie jak poprzednik, LX5 pozwala na pełną kontrolę parametrów ekspozycji.

Panasonic zaprezentował kolejną wersję swojego superkompaktu – następca LX3 dysponuje obiektywem o świetle 1:2,0-3,3. Aparat jest zaledwie jednym z kilku wyposażonych w tak jasny obiektyw. Użytkownik może cieszyć się także bardzo dobrym wyświetlaczem i możliwością nagrywania filmów HD (720p) zapisywanych w wydajnym formacie AVCHD. Podobnie jak poprzednik, LX5 pozwala na pełną kontrolę parametrów ekspozycji.

Budowa

Aparat jest stosunkowo niewielki i lekki - wraz z bateriami waży tylko 260 gram. Obiektyw nie chowa się całkowicie w korpusie, jak w większości przypadków. Superjasna optyka nie może być bowiem aż tak mała – z przedniej ścianki aparatu wystaje mniej więcej dwucentymetrowy cylinder kryjący obiektyw. Na nim zlokalizowano dwa przełączniki - jeden służący do szybkiego wyboru proporcji boków – możemy rejestrować kadry 1:1, 4:3 (proporcje matrycy), „lustrzankowe 3:2 oraz filmowe 16:9. Drugi przełącznik określa tryb pracy autofokusu.

Na górnej ściance znajduje się koło trybów pracy. Dzięki niemu szybko możemy między innymi ustawić jeden z trybów PASM, tryb manualny wideo (o którym powiemy później) czy tryby zdefiniowane przez użytkownika („C1” i „C2”).

Konstruktorzy zastosowali przycisk pozwalający na szybką zmianę czułości (jego rolę pełni jeden z biegunów "biegunów" talerzyka nawigatora). Szybko można także kompensować ekspozycję, za pomocą funkcji znajdującego się pod kciukiem fotografującego kółka zmiany wartości (po jego przyciśnięciu można nim rozjaśniać lub przyciemniać obraz). Niestety kółko obraca się dość ciężko.

Elektronika

Konstruktorzy zastosowali wyjątkowo dużą, jak na kompakt matrycę – jest to typ 1/1,6 cala. rejestruja ona obraz z rozdzielczością o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Zdjęcia oraz filmy zapisywane są na kartach SDHC lub w pamięci wewnętrznej. Aparat uruchamia się szybko, bo już w 1,7 sekundy.

Optyka

Model ten został uzbrojony bardzo jasnym obiektywem z 3,75-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa optyki to ekwiwalent 24 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować nawet bardzo szerokie plany. Świetnie nadaje się do fotografowania architektury czy obejmowania szerokiego planu (na przykład grupy osób) w ciasnych pomieszczeniach.

Jak wspominaliśmy obiektyw jest jasny – jego światło przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:2,0. W położeniu „tele” jasność spada 1:3,3.

Duże otwory przysłony oraz zastosowany mechaniczny stabilizator obrazu (Power O.I.S.), pozwalają fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Kontrola kadru

Lumix DSC-LX5 dysponuje bardzo dobrym monitorem LCD. Jego przekątna wynosi 3 cale a rozdzielczość 460000 pikseli. Można na nim dostrzec znacznie więcej szczegółów, niż na stosowanych w większości cyfrówek panelach 230k.

Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego. Można go jednak dokupić z zamontować na znajdującym się na górnej ściance złączu lampy błyskowej.

Funkcjonalność

Producent umożliwił fotografującemu kontrolowanie parametrów ekspozycji. Może on ręcznie zmieniać zarówno czas otwarcia migawki, jak i otwór przysłony. Jak każda zaawansowana cyfrówka, DMC-LX5 pozwala także na wykonanie ręcznego balansu bieli. Jednym z większych atutów tej konstrukcji jest możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD (w standardzie 720p) oraz zapisywanie ich w wydajnym formacie AVCHD. W aparacie zastosowano dedykowany przycisk pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo. Co istotne, podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego. Jakość rejestrowanych aparatem filmów oceniamy bardzo dobrze.

Cyfrówkę można podłączyć bezpośrednio do telewizora czy projektora kablem HDMI.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Panasonic Lumix DSC-LX5 otrzymał 10 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6 punktów na dziesięć. Za poziom szumów aparat otrzymał 5,7 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 4,2 punktu. W porównaniu do osiągów większości aparatów kompaktowych, to dobry rezultat.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5,4 punktu. Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw okazała się podobna - 5,2 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) nie było niespodzianek - okazało się, że jak 99% cyfrówek Lumix DMC-LX5 ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: