Panasonic TX-L37D25

Zalety:

  • Swobodny dostęp do Internetu
  • Dobry obraz w lepszych profilach
  • Dobra jasność i kontrast

Wady:

  • Tradycyjna stylistyka
  • Przeciętna jakość dźwięku

Poza pełnieniem roli zwyczajnego telewizora Panasoniki, a wśród nich TX-L37D25, należą do najlepiej przygotowanych do odgrywania roli odbiornika internetowego. Z urządzenia można wejść nie tylko na jeden z kilku dedykowanych serwisów, ale także na dowolną stronę WWW.

Telewizor Internetowy

Co prawda nie wszystkie fragmenty stron jeszcze są widoczne, ale sądząc po częstotliwości uaktualniania oprogramowania (w ciągu kilku tygodni ukazały się aż trzy jego nowe wersje) także i ten problem zostanie wkrótce rozwiązany. Za to już dziś można adres strony wprowadzać za pomocą zwykłej klawiatury komputerowej, podłączonej do telewizora przez jedno z dwóch gniazd USB. Konkurencja oferuje tylko jej wirtualny odpowiednik wyświetlany na ekranie, po której porusza się po jednym polu w tempie żółwia albo rozwiązanie wykorzystujące dwanaście klawiszy numerycznych w sposób znany z telefonów komórkowych. Rzeczywista klawiatura daje komfort nieporównywalnie wyższy.

Do wyjątkowych rozwiązań zaliczyć także można obecność gniazdka na kartę SD (do 64GB). Może ona zostać nagrana w kamerze, pełnić rolę dodatkowej pamięci na zdjęcia czy filmy, a także magazynu na media pobierane w zamkniętym systemie rozpowszechniania. Wtedy wykorzystuje się formaty plików nieco odmienne od komputerowych, co zapobiega prawidłowemu ich odczytaniu poza telewizorem.

Funkcjonalność

Poza Internetem telewizor jest w stanie odtwarzać multimedia z urządzeń zgodnych ze standardem DLNA, podłączonych do telewizora za pośrednictwem sieci komputerowej. Odtwarzane mogą być pliki audio MP3, zdjęcia cyfrowe JPEG oraz filmy nawet z obrazem o rozdzielczości 1080p, ale tylko zapisane w formatach AVCHD lub DivX HD. Niestety, nie są akceptowane filmy MKV. Telewizor obsługuje napisy w formatach .txt, .srt i .sub lecz nie zawsze poprawnie wyświetla wszystkie polskie znaki diakrytycznych (m.in. ą, ś).

Nagrywanie na dysk przez USB

Do gniazda USB można podłączyć twardy dysk i nagrywać na nim programy telewizyjne czy oglądać je z tzw. przesunięciem czasowym (Time Shift). Do zaprogramowania nagrań można wykorzystać EPG (elektroniczny przewodnik programowy). Godzina zapisu w rozdzielczości SD zajmuje ok. 2 GB pamięci. Niestety, ta funkcja działa tylko przy odbiorze cyfrowej telewizji, a nagrania można odtworzyć wyłącznie na tym samym telewizorze.

Tunery TV

W odbiorniku zamontowano hybrydowy tuner, umożliwiający odbiór telewizji analogowej i cyfrowej, kodowanej w systemie MPEG-4, jaki będzie obowiązywał w Polsce. Podczas testów telewizor sprawnie rozpoznał wszystkie dostępne kanały DVB-T i bez problemów obsługiwał elektroniczny przewodnik programowy (EPG).

Oszczędność energii

W urządzeniu można włączyć tryb Eco w którym dynamicznie dopasowuje się jasność matrycy i optymalizuje parametry prezentowanego obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. To rozwiązanie pozwala obniżyć zużycie energii o ok. 30%.

Pilot

Pilota używa się wygodnie dopóki chodzi o sam telewizor. Przyciski są duże i wygodnie rozmieszczone. Centralnego koła nie sposób pomylić z otaczającymi je przyciskami do sterowania systemem Viera. Dopiero dostęp do umieszczonych na dole przycisków do odtwarzacza wymaga od palców niezłego wygimnastykowania. Struktura menu nie jest najbardziej czytelna.

Obraz

Dla porządku warto przypomnieć, że TX-L37D25 dysponuje ekranem ciekłokrystalicznym o przekątnej 37 cali. Podświetlenie realizowane jest za pomocą LED-ów umieszczonych przy krawędzi matrycy. Procesor obrazu Vreal Pro 5radzi sobie z wyświetlaniem w rozdzielczości FullHD, czyli 1920x1080 bez przeplotu.

Kolory i kontast

W telewizorze jest aż osiem predefiniowanych profili parametrów ekranu, dwa „profesjonalne”, dwa kinowe: zwykły i realistyczny. Poza tym dynamiczny, normalny, do gier i oglądania zdjęć. Nie wszystkie profile udostępniają do regulacji pełny zestaw parametrów. Brakowi możliwości dostrojenia udziału poszczególnych kolorów zawdzięcza ten telewizor stosunkowo słaby balans szarości. W czterech najlepszych profilach, dedykowanych do oglądana filmów nie znaleźliśmy sposobu na pozbycie się kilkunastoprocentowego, niewidocznego gołym okiem nadmiaru czerwieni. Wśród nich kinowy charakteryzował się zbyt słabym nasyceniem, obniżoną temperaturą ale za to powiększonym kontrastem. Dopiero w pozostałej trójce z najlepszych pierwszy z wymienionych mankamentów został zlikwidowany. Gamma podniosła się do 2,19 razem ze zmniejszeniem się kontrastu do 900:1. Największą wartość ten parametr osiągnął w profilu dynamicznym (1500:1), gdzie do nadmiaru czerwieni doszedł deficyt zielonego. Niemniej jednak te ustawienia sprawdzają się dobrze. Obraz, nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu jest wyraźny, z nasyconymi kolorami.

Równomierność podświetlania matrycy. W ekranach ciekłokrystalicznych z podświetleniem krawędziowym należy się liczyć z dużą nierównomiernością podświetlenia. Nic takiego w Panasoniku nie miało miejsca. Pomimo nieco ciemniejszych rogów równomierność rozświetlania wyniosła aż 91%.

Jasność

Chcąc uzyskać precyzję regulacji siły światła w poszczególnych kolorach przez ciekły kryształ należy zmniejszyć intensywność podświetlenia. Dlatego w najlepszych trybach urządzenie oferuje jasność zredukowaną do 190 kandeli na metr kwadratowy. To bardzo dobry wynik. Kiedy precyzję regulacji można sobie podarować jasność wzrasta o sto jednostek.

Dźwięk

Brzmienie telewizora jest poprawne, ale generowany dźwięk jest płaski i pozbawiony mocnej podstawy basowej. Przy oglądaniu filmów warto to poprawić podłączając telewizor do zestawu audio.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier