Panasonic TX-L42E30E

Panasonic TX-L42E30E ma matrycę wykonana w nowo wprowadzanej technologii IPS alfa. Jest to bardziej kontrastowa odmiana zwykłego IPS-u. Poza pełnieniem roli zwyczajnego telewizora Panasonic TX-L42E30E ma rozbudowane funkcje internetowe. Z aparatu można wejść na coraz wiekszą liczbę dedykowanych serwisów.

Budowa

Panasonic TX-L42E30E został wyposażony w ekran wykonany w nowo wprowadzanej technologii IPS alfa. Jest to jaśniejsza odmiana zwykłego IPS-u, dzięki czemu obraz może być bardziej kontrastowy. Niestety jest też nieco gorszej jakości. Za to ma szerokie kąty widzenia, co rekompensuje brak możliwości obracania odbiornika w podstawie. Podświetlenie jest nietypowe, LED-y są umieszczone za ekranem. Telewizor dysponuje rozdzielczością FullHD, kompletem tunerów oprócz satelitarnego, czterema gniazdkami HDMI i trzema USB, które poza obsługą większej pamięci masowej mogą być wykorzystane do podłączenia klawiatury i adaptera Wi-Fi. Telewizor ma też gniazdko Ethernetowe.

Możliwości

Poza Internetem telewizor jest w stanie odtwarzać multimedia z urządzeń zgodnych ze standardem DLNA, podłączonych do telewizora za pośrednictwem sieci. Odtwarzane mogą być pliki audio MP3, zdjęcia cyfrowe JPEG oraz filmy zapisane w formatach MKV, AVCHD lub DivX HD. Telewizor obsługuje napisy w formatach .txt, .srt i .sub. Panasonic TX-L42E30E można nagrywać programy na kartę SD, albo na pamięć masową podłączony przez USB.

Wydajność

Nowe matryce nie mają certyfikatu THX i słusznie, bo kolory obrazu nie są najlepsze. Brakuje też możliwości ich skorygowania, wybór między barwą ciepłą, normalną i zimną to zdecydowanie za mało. Efekt widać na ilustracjach. Zielony kolor jest zbyt intensywny, kosztem pozostałych składowych. Widać to także na diagramie gamy kolorów, gdzie mamy widoczne braki czerwieni i przesunięte cyjan i magentę.

Ekrany z podświetleniem matrycowym są zwykle jednorodne, dlatego zaskakuje wyraźnie ciemniejsza górą ekranu i słaba, tylko 84% wartość współczynnika. Za to na pochwałę zasługuje kontrast (1100:1) oraz wysoka jasność (420 cd/m2).

Wyniki testów

Panasonic TX-L42E30E
Panasonic TX-L42E30E

Wnioski

Nowa matryca IPS w wersji alfa, w który wyposażony został Panasonic TX-L42E30E, daje bardziej kontrastowy obraz od zwykłego IPS-u. Niestety jest też nieco gorszej jakości.

Kolory obrazu nie są najlepsze, brakuje też możliwości ich skorygowania. Matryca jest niejednorodnie podświetlona, ciemniejsza jest górą ekranu. Za to na pochwałę zasługuje kontrast (1100:1) oraz wysoka jasność (420 cd/m2).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: