Panasonic TX-P42G20E

Zalety:

  • Wysoki kontrast
  • Dobra rozdzielczość obrazu ruchomego
  • Szerokie kąty widzenia
  • Ładny, naturalny obraz
  • Tryb THX
  • Serwisy internetowe

Wady:

  • Tradycyjna stylistyka
  • Nie odtwarza plików MKV

Najnowsza plazma Panasonica w stosunku do modeli zeszłorocznych została wzbogacona o szereg przydatnych funkcji użytkowych. Dysponuje funkcją nagrywania programów telewizyjnych na dysk USB, ma też specjalnie opracowany tryb ustawień obrazu THX.

Seria G to trzon oferty telewizorów Panasonica. W ubiegłym sezonie odbiorniki te oferowały świetną relację jakości do ceny, w tym roku nowe seria G20 prezentuje się jeszcze lepiej. Wszystko dzięki poprawionemu wyposażeniu, które jest teraz lepsze niż w zeszłorocznych modelach serii V. W produktach tych zastosowano panele plazmowe NeoPDP trzynastej generacji (G13) o pełnej rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli). Rzeczywisty kontrast panelu ma wg. producenta oscylować w okolicach 5 000 000:1. Matrycę pokryto specjalnym filtrem, który ma dodatkowo poprawiać kontrast. Obudowy niestety pozostały mało atrakcyjne, choć ich jakość wykonania jest przyzwoita. Są nadal czarne, o bardzo tradycyjnej stylistyce. Zaletą jest obrotowa podstawa, pozwalająca na zmianę położenia matrycy. Telewizor jest dość gruby, cieńsze obudowy mają telewizory wyższych serii V i VT.

Funkcjonalność

Panasonic znacznie rozbudował funkcjonalność telewizorów serii G20. Wbudowany czytnik kart pamięci SD pozwala na obsługę flashy o dużej objętości zgodnych ze standardem SDXC (powyżej 32 GB, maksymalnie 2 TB). Modele serii G20 zyskały możliwość wyświetlania na ekranie telewizora wybranych serwisów internetowych. Usługa Viera Cast realizowana jest tak jak wcześniej. Po wciśnięciu przycisku Viera Cast. Jest to zestaw treści multimedialnych opracowany przez Panasonica i jego dostawców. Możemy oglądać filmy przygotowane przez Eurosport, swobodnie surfować po przepastnych zasobach filmowego serwisu YouTube czy sprawdzić prognozę pogody dla różnych miejsc na świecie. Dodatkowe dostępne aktualnie serwisy to finansowy Bloomberg, fotograficzny Picasa oraz zawierający niemieckojęzyczne serwisy informacyjne Tagesschau.

Jeśli chodzi o działanie usług sieciowych to pracują perfekcyjnie. Poruszanie się po internetowych zasobach przy użyciu pilota telewizora jest intuicyjne i bardzo proste, a wgrywanie danych o ile dysponujecie w miarę szybkim łączem internetowym (min 2 Mb) odbywa się w mgnieniu oka. Standardowo telewizor wyposażony jest w kablowe złącze sieciowe Ethernet. Jako opcję można dokupić adapter sieci Wi-Fi. Modele te mają zdecydowanie bogatsze ustawienia parametrów obrazu. Po pierwsze w telewizorze znajdziemy tryb THX – predefiniowane ustawienie, które jest dobre i zaspokoi oczekiwania większości kinomanów. Są też dwa dodatkowe tryby ISF pozwalające profesjonalistom na dokonanie kalibracji i zapisanie ustawień w dwóch programach przeznaczonych do wyświetlania obrazu w dzień i w nocy.

600 Hz Intelligent Frame Creation Pro. Podoba nam się doskonała szczegółowość ruchomego obrazu, interpolacja klatek czyli tzw. 600 Hz działa dobrze poprawiając płynność ruchu. Widać wpływ tego mechanizmu na naturalność obrazu, lecz większość odbiorców będzie z jego działania zadowolona.

Odtwarzanie multimediów. Model ten przystosowano do odtwarzania multimediów zarówno z dysków USB jak i sieci (kompatybilność ze standardem DLNA). Odtwarzane filmy mogą mieć rozdzielczość do 1080p lecz dotyczy to wyłącznie nagrań w formatach AVCHD lub DivX HD. Niestety nie są obsługiwane filmy MKV. Telewizor odczytuje podpisy ekranowe z plików txt. lecz nie odczytuje poprawie wszystkich polskich znaków diakrytycznych (ś i ą). Z plików muzycznych zapewniona jest obsługa MP3, a z plików graficznych JPEG. Dobrą informacją jest to, że po optycznym gnieździe audio można wysłać sygnał zakodowany w formacie DTS. Nie ma tego dekodera jednak na wyposażeniu odbiornika.

Tryb Eco. Obniżenie poboru mocy możliwe jest dzięki trybowi Eco Mode, który dysponując czujnikiem oświetlenia pomieszczenia dynamicznie dopasowuje jasność matrycy i parametry obrazu tak aby cały czas były optymalne. W stosunku do starszych modeli zdecydowanie obniżono zużycie energii – o ok 30%.

Obraz i dźwięk

Panel w telewizor Panasonica nie jest tak ciemny jak w modelach droższych serii, lecz jego zaletą jest przede wszystkim zapewnienie wysokiej rozdzielczości obrazu ruchomego, naturalność obrazu oraz dobre odwzorowanie całej gamy szarości. W ciemnych scenach widać wszystkie szczegóły.

Kolory. W trybie THX bardzo naturalne, dla części osób być może nawet zbyt mało efektowne. Wybranie trybu kinowego zwiększa ich intensywność lecz pogarsza naturalność. Kolory są dobrze nasycone.

Kontrast. Mierzony w trybie on/off w trybie THX jest zbliżony do rezultatów osiąganych przez dobre telewizory LCD z podświetleniem LED-owym. Zalety panelu uwidaczniają się jednak przy pomiarze ANSI, gdzie plazma prezentuje się lepiej od LCD-ków. Czerń nie jest jednak smolista.

Równomierność podświetlania matrycy. Kolejna zaleta plazm – praktycznie doskonała, bo 98% równomierność rozświetlania panelu.

Jasność. W trybie THX niska bo wynosząca ok 65 cd/m2. Jeśli zastosujecie inne ustawienia jasność może znacznie wzrosnąć, bo maksymalnie zmierzyliśmy ponad 400 cd/m2.

Kąty widzenia. Bez względu na kąt patrzenia obraz na telewizorze Panasonica wygląda tak samo. Idealny wybór jeśli oglądasz telewizję z różnych miejsc pokoju.

Zużycie energii. Pomimo kolejnego kroku w redukcji poboru energii przez telewizory plazmowe, nie da się ukryć, że plazmy potrzebują więcej prądu niż modele LCD. Średni pobór energii na poziomie 180W dla telewizora 42-calowego to sporo. Maksymalna wartość to 335W, a minimalna 147W.

Dźwięk. Brzmienie jest lepsze niż w modelu serii G10 lecz nadal dźwięk jest płaski i pozbawiony pożądanej, mocniejszej podstawy basowej. Radzimy podłączyć telewizor do zewnętrznego zestawu audio.

Pilot

Wykonany z dobrych materiałów, ergonomiczny, dobrze leży w dłoni. Niestety przyciski bez podświetlenia.

Podsumowanie

Panasonic istotnie obniżył ceny swoich nowych plazm. To świetna wiadomość, bo telewizory te są świetne pod względem jakości obrazu, a dodatkowo poszerzona funkcjonalność istotnie podnosi ich atrakcyjność. Produkt zdecydowanie godny polecenia.

Zalecane ustawienia:

Proporcje ekranu: 16:9 Overscan: Wyłączony

Eco: Włączony

Tryb obrazu: THX

Intelligent Frame Creation: Wyłączony

Super rozdzielczość: Pośrednie

Pozostałe ustawienia bez zmian