Panasonic TX-P42S10E

Najtańszy telewizor plazmowy Full HD Panasonica wyposażono w panel starszej generacji, mimo to produkt zasługuje na uwagę.

Obecnie najtańszym w ofercie Panasonica 42-calowym telewizorem plazmowym Full HD jest model TX-P42S10E. Ma on dopracowaną stylistycznie czarną obudowę, wykonaną z dobrej jakości materiałów.

Urządzenie zostało dobrze wyposażone, m.in. w tuner naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), pozwalający na odbiór sygnału kodowanego w standardzie MPEG4, oraz bogaty zestaw złączy. Ponadto ma czytnik kart SD, umożliwiający sprawne odtwarzanie zapisanych na nich zdjęć cyfrowych JPEG, plików muzycznych MP3 oraz filmów AVCHD.

Zamontowany w odbiorniku 42" panel dwunastej generacji (G12), o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, oferuje wysoki współczynnik kontrastu na poziomie 30 000:1. Mimo że w telewizorach plazmowych zjawisko smużenia nie występuje, w odbiorniku zastosowano sprawny mechanizm poprawy szczegółowości i płynności wyświetlanego obrazu - 400 Hz Sub-Field Drive Intelligent Frame Creation. Jaki był cel jego instalowania? Rozdzielczość prezentowanego obrazu telewizyjnego nie jest stała. Najłatwiej to zaobserwować w telewizorach LCD Full HD przy oglądaniu np. meczu piłkarskiego. Gdy kamera pokazuje stojących zawodników, obraz jest szczegółowy i stabilny, lecz gdy zaczyna śledzić biegnących, szczegółowość się zmniejsza i murawa wygląda jak rozmazana. Stosowane w modelach LCD systemy 200 Hz ograniczają ten efekt, wyświetlając maksymalnie ok. 800 linii poziomych. TX-P42S10E, dzięki systemowi 400 Hz, wyświetla 900 linii. Na czym polega jego działanie? Oglądając na ekranie telewizora serię statycznych obrazów, które zmieniają się bardzo szybko (europejski standard przewiduje wyświetlanie 50 obrazów na sekundę – 50 Hz), widz ma złudzenie oglądania ruchu. System Panasonica w ciągu sekundy jest w stanie wzbudzić piksele matrycy 400 razy (czyli tworzy 8 razy więcej obrazów) i dzięki temu nie widać utraty szczegółowości przy wyświetlaniu szybkich, dynamicznych scen.

Urządzenie ma czytelne, dobrze przygotowane menu, które umożliwia precyzyjne regulacje parametrów pracy odbiornika. Predefiniowane ustawienia obrazu (Normalny, Kinowy, Gra i Dynamiczny) są dobrze przygotowane. Nam najbardziej odpowiadał tryb Normalny, z temperaturą barw zmienioną na Ciepłe. Generowany obraz jest wysokiej jakości, bardzo szczegółowy, z doskonałą głębią czerni i prawidłowo odwzorowanymi, soczystymi kolorami.

Brzmienie telewizora jest również dobre. Emitowany z wbudowanych głośników dźwięk jest mocny i czysty, a po uruchomieniu systemu V-Audio Surround efekty przestrzenne emulowane są przekonująco.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: