Patriot PVS34G1600LLK

Zalety:

  • Dobre parametry nominalne
  • Duża pojemność

Wady:

  • Przeciętna podatność na overclocking
  • Wysoki radiator

Marka PDP Patriot zasłynęła kilka lat temu rewelacyjnymi modułami pamięci DDR a później DDR2. Obecnie przyszła kolej na DDR3, w najpopularniejszym ostatnio rozmiarze 2 x 2 GB. Taką pojemność mają moduły Patriot PVS34G1600LLK .

Choć 32-bitowy system Windows nie jest w stanie wykorzystać całej pojemności testowanych modułów to 3,25 GB jest niemal dwukrotnie większą ilością pamięci niż popularne jeszcze niedawno 2 GB ( 2 x 1 GB). Stosowanie modułów o dużej pojemności ma sens, mimo tego ograniczenia, które znika przy zainstalowaniu systemu 64-bitowego. Testowane moduły charakteryzują nominalna częstotliwością pracy 1600 MHz. Podobać mogą się bardzo krótkie czasy dostępu – 7-7-7-20 (CAS-TRCD-TRP-TRAS). Dobre parametry okupowane są wysokim napięciem pracy modułów, wynoszącym aż 1,9 V.

Moduły zaopatrzono w oryginalnie wyglądające aluminiowe radiatory z żebrami przypominającymi grzebień. W czasie pracy mocno się nagrzewają , co jest efektem wyśrubowanych ustawień i wysokiego napięcia. Niestety, są one dość wysokie co może uniemożliwić ich montaż na niektórych płytach głównych.

Podczas pierwszej próby pamięci pracowały z ustawieniami automatycznymi przy częstotliwości 1333 MHz. Wybrane timingi okazały się być niskie 7-6-6-17, a wymagane do nich napięcie zasilania to 1,65 V. Zarówno podczas pracy z tymi ustawieniami jak i ustawieniami nominalnymi pamięci wykazywały się dobrą wydajnością, charakterystyczną do aktualnych parametrów.

Pierwsza próba podkręcania – poszukiwanie niskich, użytecznych czasów dostępu wypadła przeciętnie. Obniżenie timingów przy częstotliwości nominalnej okazało się niemożliwe. Przy zegarze pamięci 1333 MHz, uzyskaliśmy czasy dostępu – 6-5-5-16, okupione napięciem zasilania równym 2 V. Także poszukiwanie najwyższej użytecznej częstotliwości pracy nie zakończyło się spektakularnym sukcesem. Patrioty, przy mitingach 9-9-9-27 i napięci 2,05 V mogły pracować z częstotliwością 1716 MHz. Pamiętać jednak należy, że mamy do czynienia z modułami o dużej pojemności, które z reguły podkręcają się gorzej.

Mimo że próby podkręcania wypadły przeciętnie, moduły DDR3 Patriot PVS34G1600LLK, w całym teście sprawiły się bardzo dobrze. Ich nominalne parametry pracy są już dość wyśrubowane. Przed zakupem należy tylko sprawdzić czy da się je zamontować na wybranej płycie głównej.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier