Patriot PVS34G1600LLK

Zalety:

  • Dobre parametry nominalne
  • Duża pojemność

Wady:

  • Przeciętna podatność na overclocking
  • Wysoki radiator

Marka PDP Patriot zasłynęła kilka lat temu rewelacyjnymi modułami pamięci DDR a później DDR2. Obecnie przyszła kolej na DDR3, w najpopularniejszym ostatnio rozmiarze 2 x 2 GB. Taką pojemność mają moduły Patriot PVS34G1600LLK .

Choć 32-bitowy system Windows nie jest w stanie wykorzystać całej pojemności testowanych modułów to 3,25 GB jest niemal dwukrotnie większą ilością pamięci niż popularne jeszcze niedawno 2 GB ( 2 x 1 GB). Stosowanie modułów o dużej pojemności ma sens, mimo tego ograniczenia, które znika przy zainstalowaniu systemu 64-bitowego. Testowane moduły charakteryzują nominalna częstotliwością pracy 1600 MHz. Podobać mogą się bardzo krótkie czasy dostępu – 7-7-7-20 (CAS-TRCD-TRP-TRAS). Dobre parametry okupowane są wysokim napięciem pracy modułów, wynoszącym aż 1,9 V.

Moduły zaopatrzono w oryginalnie wyglądające aluminiowe radiatory z żebrami przypominającymi grzebień. W czasie pracy mocno się nagrzewają , co jest efektem wyśrubowanych ustawień i wysokiego napięcia. Niestety, są one dość wysokie co może uniemożliwić ich montaż na niektórych płytach głównych.

Podczas pierwszej próby pamięci pracowały z ustawieniami automatycznymi przy częstotliwości 1333 MHz. Wybrane timingi okazały się być niskie 7-6-6-17, a wymagane do nich napięcie zasilania to 1,65 V. Zarówno podczas pracy z tymi ustawieniami jak i ustawieniami nominalnymi pamięci wykazywały się dobrą wydajnością, charakterystyczną do aktualnych parametrów.

Pierwsza próba podkręcania – poszukiwanie niskich, użytecznych czasów dostępu wypadła przeciętnie. Obniżenie timingów przy częstotliwości nominalnej okazało się niemożliwe. Przy zegarze pamięci 1333 MHz, uzyskaliśmy czasy dostępu – 6-5-5-16, okupione napięciem zasilania równym 2 V. Także poszukiwanie najwyższej użytecznej częstotliwości pracy nie zakończyło się spektakularnym sukcesem. Patrioty, przy mitingach 9-9-9-27 i napięci 2,05 V mogły pracować z częstotliwością 1716 MHz. Pamiętać jednak należy, że mamy do czynienia z modułami o dużej pojemności, które z reguły podkręcają się gorzej.

Mimo że próby podkręcania wypadły przeciętnie, moduły DDR3 Patriot PVS34G1600LLK, w całym teście sprawiły się bardzo dobrze. Ich nominalne parametry pracy są już dość wyśrubowane. Przed zakupem należy tylko sprawdzić czy da się je zamontować na wybranej płycie głównej.