Patriot Viper PV224G6400LLK

Moduły RAM DDR2 Patriot Viper PV224G6400LLK charakteryzują się dużą pojemnością, masywnym radiatorem i bardzo dobrą podatnością na podkręcanie.

Pojemność opisywanych modułów to 2 x 2 GB. Ich nominalna częstotliwość pracy to 800 MHz a czasy dostępu 4-4-4-12 (CAS-TRCD-TRP-TRAS) przy napięciu zasilania 2,1 V. Tak więc największym atutem modułów jest ich duża pojemność.

Dwustronne moduły zaopatrzono w masywny radiator z nieco wyciągniętymi do góry żebrami. Jego szerokość nie powoduje problemów w przypadku montażu modułów obok siebie, nawet w ciasno umieszczonych gniazdach. Wysokość może stanowić problem na niektórych płytach, ale większość coolerów na procesor uda się zamontować. Trzeba to jednak sprawdzić dokładnie przed zakupem.

Moduły po umieszczeniu w gniazdach na płycie startują z timingami 5-5-5-12 przy napięciu 1,8 V. Ustawienie w BIOS-ie parametrów nominalnych nieco poprawia wydajność, ale różnica nie jest duża. Jednakże i w jednym i drugim przypadku nie ma na co narzekać

Podczas testów nie udało nam się osiągnąć czasów dostępu niższych od nominalnych (4-4-4-12), mimo podnoszenia napięcia zasilania. Za to podczas podkręcania pamięci wypadły znakomicie. Mimo dużej pojemności modułów i przeciętej nominalnej częstotliwości pracy, po podniesieniu czasów dostępu do wartości 6-6-6-19 i napięcia do 2,4 V pamięci pracowały stabilnie z częstotliwością 1152 MHz. Nawet w tych warunkach radiator nie osiągał zbyt wysokich temperatur, a praca systemu była absolutnie nienaganna.

Składając cały komputer od podstaw lepiej dziś zdecydować się na DDR3, ale DDR2 ustępują im tylko minimalne. W przypadku upgrade’u sprzętu opisywane moduły na pewno warto wziąć pod uwagę. Miłym dodatkiem jest dołączony do pamięci kod aktywacyjny benchmarku 3DMark Vantage.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: