Patriot Wildfire 240GB

Zalety:

  • bardzo dobra wydajność

Wady:

  • spora cena

Patriot Wildfire 240GB jest dyskiem półprzewodnikowym, wyposażonym w interfejs SATA III. Jego pracą steruje aktualnie najlepszy kontroler SandForce ST-2281 drugiej generacji. W napędzie zainstalowano pamięć flash Toshiby, szybszą i droższą od popularnych pamięci Intela.

Budowa

Patriot Wildfire 240GB jest średniakiem w grupie najlepszej z trzech serii napędów obsługiwanych kontrolerem, SandForce SF-2281. Wszystkie są wyposażone w interfejs SATA III. Serie różnią się rodzajami pamięciami flash. Najtańszy, Pyro, jest wyposażony w asynchroniczne pamięci Microna, średnie, Pyro SE, ma też pamięci Microna, ale przystosowane do pracy synchronicznej. Trzecia seria, testowany Wildfire, korzysta z 34 nm pamięci Toshiby w trybie Toggle. Wszystkie pamięci są typu wielopoziomowego, MLC. W tej samej kolejności co wymienione rośnie także wydajność i niestety - cena. Testowany model ma 16 układów pamięci po 16 GB w każdym. Razem 256 GB, czyli o 7% więcej niż oficjalnie udostępniana pojemność.

Możliwości

Napędy z serii Wildfire istnieją w trzech pojemnościach: 120, 240 i 480 GB z których pierwsze dwa mają takie same parametry wydajnościowe, a trzeci, największy jest wyraźnie wolniejszy. Szybsze mogą czytać 555 MB/s i zapisywać 520 MB/s. Maksymalnie napęd zapisze 85 tysięcy operacji wejścia-wyjścia.

koszt 1G

koszt 1G

Wyniki testów

odczyt

odczyt

zapis

zapis

pliki

pliki

To są wydajności dla danych, które poddają się kompresji. Dla pozostałych, np wiekszości multimediów, wydajność spada stosunkowo niewiele. Odczyt się prawie nie zmienia, zapis spada do 265 MB/s. Wydajność podczas operacji IO: kompresowalne 80 tysięcy razy/sekundę, multimedia - 60 tysięcy.

HDT odczyt

HDT odczyt

HDT zapis

HDT zapis

PCMV startup

PCMV startup

PCMV gaming

PCMV gaming

Wnioski

Patriot Wildfire 240GB jest bardzo wydajnym napędem. Na półkach sklepowych będzie współzawodniczył z OCZ Verteksem 3 MAX IOPS 240G, Intelem 510 250GB i Kingstonem SSD Now 200V+ 240G