Patriot Xporter Magnum (64 GB)

Patriot Xporter Magnum to jedna z pierwszych pamięci USB o pojemności 64 GB. Zamknięta w niewielkiej aluminiowej obudowie, pozwala na wygodne przenoszenie ogromnej ilości danych bez konieczności używania dodatkowych sterowników czy oprogramowania. Wystarczy system nowszy niż Windows 98 SE.

Rozwój technologiczny pamięci USB postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieco ponad rok temu pamięci USB o pojemności 8 GB były marzeniem każdego użytkownika komputerów. Teraz możemy je kupić za niecałe 100 zł, a modele o pojemności 16 GB za nieco ponad 150 zł. Do niedawna maksimum pojemności, jaką oferowały pamięci USB wykorzystujące układy FLASH nie przekraczała 32 GB. Dziś mamy okazję testować jedną z pierwszych konstrukcji o pojemności 64 GB w obudowie o rozmiarach nieco większych od zapalniczki (71,18x26,7x8,9 mm). Taka pojemność pozwala na zapis ponad 10 000 plików MP3 lub prawie 100 filmów DivX. Producent chwali się transferem na poziomie 30 MB/s nie podaje jednak, że jest to prędkość odczytu, co potwierdzają nasze wyniki testu HDTachem (33,9 MB/s). Podczas zapisu pamięć jest o połowę wolniejsza oferując prędkości zapisu na poziomie ponad 15 MB/s (prędkość mierzona HDTachem). Odpowiedni komfort pracy z pamięcią jest zachowany (minimum to 10 MB/s). Magnum nie należy jednak do konstrukcji najszybszych jak np. OCZ Rally2 Turbo 8 GB o prędkości zapisu przekraczającej 25 MB/s (wynik testu mierzony HDTachem). Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę modele o pojemności 16 GB i większej to Magnum znajdzie się w ścisłej czołówce pod względem wydajności (5 miejsce na 20 przetestowanych modeli).

Model ten dobrze wypada w pojedynku z pamięcią Kingstona Datatraveler 150 o takiej samej pojemności, bo w rzeczywistych testach zapisu małych i większych plików jest od niego o ok. 1 MB/s szybszy. Nie jest to duża różnica, dlatego, gdy nie przenosimy często dużych zbiorów plików, warto zastanowić się nad Kingstonem Datatraveler 150 o pojemności 64 GB, bo jest o 100 zł tańszy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: