Peiying Alien PY-GPS5005

Peiying Alien PY-GPS5005 to nawigacja GPS z pięciocalowym ekranem, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 800x480 pikseli. Wyposażona jest w Automapę i interfejs Bluetooth. To funkcjonalna nawigacja za rozsądne pieniądze.

Obudowa

Peiying Alien PY-GPS5005 oferuje prostą i funkcjonalną obudowę. Mocowanie do szyby jest pewne i stabilne. Nawet jazda po bezdrożach nie powoduje zbyt dużych drgań ekranu. Niewygodne jest za to pokrętło zaciskające zatrzask choć przy niewielkiej masie urządzenia ma to mniejsze znaczenie. Niezby ergonomiczny jest także sposób zdejmowania nawigacji z zatrzasku. Delikatna konstrukcja budzi obawy o możliwość jego uszkodzenia.

Użytkowanie

Peiying Alien PY-GPS5005 z 5-cio calowym ekranem oferuje przyzwoite kolory i jest precyzyjny w sterowaniu. Szybko reaguje na wydawane polecenia i prawidłowo odczytuje zamiary użytkownika. Dzięki matowej powierzchni nie trzeba obawiać się o nieprzyjemne odbicia i refleksy przeszkadzające w czasie jazdy. Zarzuty można mieć jedynie do jego jasności. Mimo maksymalnych ustawień, padające czasem pod niekorzystnym kontem promienie słoneczne powodują, że obraz jest bardzo nieczytelny.

Wielkość urządzenia sprawia, że należy je montować w mniejszej odległości od kierowcy niż nawigacje z ekranami 6 czy 7 calowymi (Peiying PY-GPS7005). Tylko wtedy wszystkie informacje wyświetlane na mapie będą możliwe do zauważenia. Na szczęście w przeciwieństwie do większych modeli, ramka otaczająca ekran Peiyinga Alien PY-GPS5005 nie jest zbyt szeroka (wartości 0,5 do 1 cm są jeszcze do przyjęcia) i nie przysłania niepotrzebnie widoku podczas jazdy. Wszystkie gniazda znajdują się, niestety, z niewygodnej lewej strony urządzenia.

Elementy interfejsu zostały przygotowane bardzo dobrze. Kontrolki są duże, czytelne. Niekonsekwentne pozostały jedynie niektóre elementy sterowania. Przyciski umożliwiające wycofanie z wybranego pozostały małe i trudno w nie trafić. Funkcje parowania nawigacji z telefonem są intuicyjne i łatwo się je obsługuje. To ważne, bo połączenie jest niezbędne do używania funkcji omijania korków. Kłopoty pojawiają się jedynie wtedy, gdy użytkownik chce połączyć się z telefonem pracującym pod kontrolą Androida. To jednak raczej problem telefonu, a nie nawigacji.

Mapa

AutoMapa spisuje się bardzo dobrze, a funkcja AM Traffic sprawdza się na zatłoczonych ulicach dużych miast. Producent programu mógłby jedynie zoptymalizować niektóre algorytmy wytyczania trasy, bo czasami wybiera nieoptymalną i nieużywaną przez kierowców drogę. Wydaje się również, że zasoby sprzętowe urządzenia są niewystarczające do wygodnej obsługi aplikacji. Przeliczanie mogłoby być szybsze, a reakcja na klikanie elementów sterowania programu czy próby przewijania ekranu płynniejsza.

Wnioski

Peiying Alien PY-GPS5005 to udana nawigacja GPS. Jest solidnie wykonana, ma bardzo dobry ekran i funkcję zestawu głośnomówiącego. Zainstalowane mapy AutoMapa Europa znacząco rozszerzają przydatność urządzania. Doskonale sprawdzą się podczas podróży po Polsce i wielu krajach Europy.

Zobacz inne testy GPS-ów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: